Pracodawco! W trosce o swoich pracowników, zadbaj o ich szczepienia

13 Maja 2019, 9:52 szczepienie

Zachorowań na odrę jest w Polsce coraz więcej. Mimo braku ogniska odry endemicznej, liczba zachorowań rośnie i staje się coraz większym problemem. O profilaktyce chorób i roli pracodawcy w opiece nad społeczeństwem mówią lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego.

 Zachorowań na odrę jest w Polsce coraz więcej. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, od 1 stycznia do 30 kwietnia zanotowano w kraju 808 przypadków odry, czyli piętnastokrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (54 przypadki). W 2018 r. w Polsce zarejestrowano 339 przypadków odry, w 2017 r. – 63.

Minister zdrowia zapewnia, że nie mamy dotychczas ogniska odry endemicznej i jest ona przywleczona z zagranicy, najczęściej od osób, które nie były szczepione. Nie zmienia to faktu, że liczba zachorowań rośnie i staje się coraz większym problemem.

- Powtarzamy od dawna, że jedyną ochroną jest szczepienie - przypomina lekarka Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. - Osoby z zagranicy, które nie były szczepione, same z własnej woli najczęściej tego nie zrobią po przyjeździe do Polski. Dlatego apelujemy do ich pracodawców, by w trosce o wszystkich pracowników, zachęcali do tego typu profilaktyki przyjezdnych, łącznie ze sfinansowaniem szczepionki.

Dr Zabielska-Cieciuch podkreśla, że ze szczepienia nie może zwalniać przekonanie, że chorowaliśmy w dzieciństwie, więc jesteśmy zabezpieczeni przed zachorowaniem. Nie każdy może ten fakt udokumentować, a pamięć bywa zawodna. Ponadto zdarzają się przypadki powtórnego zachorowania, przejście choroby w dzieciństwie nie daje stuprocentowej gwarancji, że odra nas nie dotknie.

źródło: Porozumienie Zielonogórskie

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz