Diagności: nowela zniesie obowiązek stosowania pieczęci na skierowaniu

13 Maja 2019, 9:52 geny diagnostyka badania

Zniesienie obowiązku stosowania pieczęci w odniesieniu do skierowania na badanie laboratoryjne oraz autoryzacji wyników badań laboratoryjnych - przewiduje projekt noweli rozporządzenia ws. standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych, który w poniedziałek trafił do opiniowania.

Projekt realizuje przyjętą przez Radę Ministrów, na wniosek Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, rekomendację zawartą w „Informacji dotyczącej deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”, w wyniku których Minister Zdrowia został zobowiązany do podjęcia działań w zakresie deregulacji stosowania pieczęci i pieczątek.

- Celem zmiany jest zliberalizowanie przepisów przez umożliwienie czytelnego oznaczania podmiotu lub jego cech indywidualnych bez jednoczesnego nakładania na niego obowiązku stosowania pieczątki jednostki - czytamy. 

Co zamiast pieczęci?

Jak wskazano w uzasadnieniu, proponowana zmiana rozporządzenia ma na celu usunięcie wymogu stosowania pieczęci i pozostawienia jej jako możliwości dokonania wyboru, polegającego na umieszczeniu zamiast pieczęci podpisu zawierającego:

1) imię i nazwisko oraz numeru wykonywania zawodu w przypadku lekarza zlecającego badanie lub numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość w przypadku innej osoby upoważnionej do zlecenia badania;

2) imię i nazwisko oraz numer wykonywania zawodu osoby upoważnionej do jego autoryzacji;

3) imię i nazwisko osoby wykonującej badanie oraz imię i nazwisko, numer wykonywania zawodu osoby upoważnionej do jego autoryzacji.

Źródło: RCL

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz