Prezes NFZ: wniosek o wzrost w planie finansowym o 4 mld zł - już w komisji

14 Maja 2019, 11:04 jacyna

Prezes NFZ Andrzej Jacyna poinformował we wtorek podczas posiedzenia podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. ochrony zdrowia, że do komisji trafił w poniedziałek wniosek o zmianę planu finansowego NFZ i wzrost o 4 mld zł w tym roku.

- Złożyliśmy wczoraj wniosek do komisji, a w środę, czwartek będziemy procedowali ten 4 miliardowy wzrost nakładów - poinformował A. Jacyna.

Sejmowa komisja zdrowia - według planu prac opublikowanego na stronie internetowej Sejmu - na posiedzeniu zaplanowanym w czwartek 16 maja ma zaopiniować projekt zmiany planu finansowego NFZ. Z kolei komisja finansów publicznych będzie opiniowała ten projekt w przyszłym tygodniu.

O takiej propozycji zmiany planu finansowego NFZ poinformował w miniony piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski Ł.Szumowski: W 2019 r. przekroczymy magiczną barierę 100 mld zł na...

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podkreślał, że oznacza to o przekroczenie granicy 100 mld zł na ochronę zdrowia w tym roku. Przypomniał, że w lutym, marcu i kwietniu były inne zmiany planu finansowego, które przeznaczono na zapłatę nadwykonań, skrócenie kolejek w endoprotezoplastyce, zaćmie, programy pilotażowe, rozwiązania wspierające niepełnosprawnych. - Ta zmiana, o której teraz mówimy, ma służyć skróceniu kolejek w leczeniu zaćmy i badaniach obrazowych, kolejnej zwyżce wyceny świadczeń, którą zakładamy od 1 lipca - stwierdził.

Magiczna bariera

- Nasza propozycja to 100 mld zł na ochronę zdrowia już w tym roku. W przyszłym tygodniu składamy do Parlamentu propozycję zmiany planu finansowego NFZ. Przekroczmy magiczną barierę 100 mld zł, które chcemy przeznaczyć na leczenia polskich pacjentów – poinformował w piątek minister zdrowia.

Jak wyjaśnił zmiana planu i wzrost nakładów o ok. 4 mld zł do ponad 100 mld zł w 2019 r. ma związek z dobrą sytuacją gospodarczą, wzrostem składek i dodatkowymi składkami wynikającymi z wypłaty 13. emerytury.

Dodał, że środki będą przeznaczone m.in. na dalsze skracanie kolejek, nielimitowane świadczenia, zwiększenie wycen świadczeń w całym systemie.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

insiade Wtorek, 14 Maja 2019, 11:26
Dlaczego Jacyna promuje Lipską? Co ona robi dla niego i innych swoich przełożonych? Jak ukladają się relacje z Czechem?