Przegląd prasy

15 Maja 2019, 8:48 prasa
Dodatkowe wsparcie rządu dla osób z niepełnosprawnościami – super express - Ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zostanie w tym roku sfinansowanych 10 nowych programów wsparcia osób niepełnosprawnych za łączną kwotę 647 mln zł. 
 
Kleszcze atakują, brakuje lekarzy – Super Express s.6- Pacjenci ukąszeni przez kleszcze miesiącami czekają na wizytę u specjalisty. Szpitale nie są w stanie pomóc ze względu na brak specjalistów zakaźników.
 
Niewidzialni dla systemu – Nasz Dziennik (Anna Ambroziak, s.3) – Pacjenci z chorobą Fabryego od lat czekają na refundację terapii ratujących ich zdrowie i życie.
 
Kwartał najlepszy od lat – Parkiet, s.5 – Neuca rozwija inwestycje w badania kliniczne W I kwartale liczba zakontraktowanych pacjentów wzrosła o 87 proc. W I kwartale 2018 r. zysk netto grupy przyniósł 37,2 mln zł, czyli o 15 proc. więcej niż przed rokiem. 
 
Celon Pharma chce rosnąc w eksporcie – Parkiet (Jacek Mysior, s.8 ) – Spółka liczy na efekty ekspansji na rynki zagraniczne i komercjalizacji projektów badawczych.
 
Ryczałty dla szpitali - Gazeta Wyborcza Radom (Magdalena Cieplak, s.10) - O 3,687 mln zł więcej niz w ubiegłym roku ma dostać od nFZ Mazowiecki Szpital Specjalistyczny.
Odłożyliśmy niemal 90 mld zł na zdrowie Dziennik Gazeta Prawna (Klara Klinger, Agata Szczepańska, sA6) - Budżet NFZ od połowy roku wzrośnie z 84 do 88 mld zł. Najwięcej otrzymają lekarze rodzinni oraz szpitale.
 
Widmo więzienie krąży nad badaczamiDziennik Gazeta Prawna (Paulina Szewioła, Agata Szczepańska, s.B10) - Od 1 czerwca trzeba będzie przekazywać do NFZ numery PESEL uczestników każdego badania klinicznego. Dotychczas obowiązkowej dotyczył tylko badań niekomercyjnych, które stanowią zaledwie 2-3 proc. Termin to 14 dni od rozpoczęcia badania Za niedopełenienie grożą sankcję grzywny oraz pozbawienia wolności do 2 lat.
 
Kolejne uproszczenia przy wyrobach medycznych Agata Szczepańska, (Dziennik Gazeta Prawna s.B10) - Ministerstwo oddało do konsultacji publicznych projekt zmiany tego rozporządzenia. Wzór zlecenia skrócono w nim do czterech stron.
 
Nie będzie pieczątek na dokumentach zdrowotnychDziennik Gazeta Prawna (Agata Szczepańska, s.B10) - Zlecenie i sprawozdanie z badania ,karta przebiegu szkolenia specjalistycznego, fizjoterapeutów, potwierdzenie prawa do świadczeni opieki zdrowotnej, zaświadczenie ze szkoleń dla pracujących z komórkami, tkankami lub narządami - to dokumenty, które nie będą musiały być opatrzone pieczątkami. 
 
Tygodniki
Rdzewienie wątroby – Polityka (Paweł Walewski, s.66-67)- Coraz więcej ludzi wymaga przeszczepów z powodu niealkoholowego stłuszczenia wątroby,, Wciąż nie wiadomo, jak tę chorobę diagnozować i jak przekonać nią zagrożonych do zmiany diety i trybu życia.
 Dodatki
Być zdrowym - Gazeta Wyborcza
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz