Nawet 200 aptek może zniknąć z rynku do sierpnia

15 Maja 2019, 12:12 Apteka

W 2018 r. znowelizowano prawo farmaceutyczne. W myśl znowelizowanych przepisów za trzy miesiące, blisko 200 funkcjonujących obecnie aptek może zostać zamkniętych - donosi portal mgr.farm. 

 

W noweli ustawy Prawa farmaceutycznego z 7 czerwca 2018 roku. znalazły się zapisy, które od 1 sierpnia 2018 roku wprowadziły zakaz łączenia działalności polegającej na obrocie produktami leczniczymi z wykonywaniem działalności leczniczą. Okazuje się, że w całej Polsce funkcjonuje około 200 aptek, prowadzonych przez przedsiębiorców prowadzących działalność leczniczą. Za trzy miesiące wygasną im zezwolenia - informuje portal mgr.farm 

- Mimo, że wspomniane przepisy weszły w życie w połowie ubiegłego roku, do tej pory niewiele się o nich mówiło. W styczniu 2019 roku zaledwie kilka wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych wydało komunikaty na swoich stronach internetowych, w których przypomniały przedsiębiorcom o obowiązku rozdzielenia działalności leczniczej od tej polegającej na dystrybucji produktów leczniczych - zauważa Łukasz Waligórski. 

Z danych pozyskanych przez portal mgr.farm wynika, że na niespełna trzy miesiące przed końcem okresu przejściowego, w Polsce funkcjonuje co najmniej 161 aptek należących do przedsiębiorców prowadzących jednocześnie działalność leczniczą. Dane te nie obejmują dwóch województw o największej liczbie aptek: mazowieckiego i śląskiego. Przy założeniu, że w każdym z nich w opisanej sytuacji znajduje się przynajmniej 20 aptek, łącznie w całym kraju daje to liczbę około 200 placówek, którym z dniem 1 sierpnia wygasną zezwolenia na działalność. - Średnio w przeciętnej polskiej aptece zatrudnionych jest prawie 5 osób. Z tego wynika, że wygaśnięcie zezwoleń 1 sierpnia 200 aptek, będzie równoznaczne z utratą pracy przez blisko 1000 ich pracowników - czytamy.
 
Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się jednak masowa "wyprzedaż aptek" na rynku. Aptekarze pracujący w punkcie będą mogli odkupić punkt od właściciela prowadzącego jednocześnie działalność leczniczą. Otwarte pozostaje jednak pytanie ilu farmaceutów będzie gotowych taki punkt przejąć?
 
Czytaj więcej na mgr.farm 
 
JK
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz