Ł.Szumowski: NFZ pokryje koszty pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu

16 Maja 2019, 11:13 dziecko noworodek

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że NFZ będzie pokrywał wszystkie koszty związane z pobytem rodzica z dzieckiem w szpitalu m.in. koszty pościeli, łóżek, posiłków. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, której drugie czytanie odbyło się w środę w Sejmie.

- Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu, który zakłada zniesienie opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu – wyjaśnił minister na briefingu prasowym. 

Projekt, nad którym kończy prace Sejm, w pierwszej wersji dopuszczał pobieranie opłat za posiłki wydawane rodzicom, korzystanie z pościeli i dodatkowego łożka. W trakcie prac nad projektem w komisji sejmowej resort zdrowia zrezygnował z tych opłat.

- Zdecydowaliśmy, że NFZ będzie pokrywał wszystkie koszty związane z pobytem rodzica m.in. pościeli, łóżka, posiłku – mówił minister. Dodał, że sam pamięta jak spał na karimacie obok łóżka swojego dziecka, z którym był w szpitalu. – Chcę, aby komfort rodzica był lepszy, ale także aby komfort dziecka był lepszy, ponieważ zdrowienie jest szybsze, gdy jest z nim rodzic w szpitalu – podkreślił Ł.Szumowski. NFZ miałby pokrywać te koszty od lipca. Obecnie trwa analiza kosztów takiego pobytu, ale jak szacuje minister będzie to kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśniła, że ustawa jest po drugim czytaniu, a dziś wieczorem odbędą się głosowania nad tym projektem. - Mamy nadzieję, że dziś wszyscy posłowie zagłosują za tym projektem i trafi on szybko do Senatu. Zbliża się Dzień Matki, więc będzie to prezent dla mam, które borykają się z pobytem dziecka w szpitalu - mówiła.

Jak zaznaczyła, obecność rodzica przy dziecku w szpitalu to wsparcie emocjonalne, ale także możliwość kształtowania prozdrowotnych nawyków wobec dziecka, edukacji w postępowaniu z chorym dzieckiem. - To skutkuje szybszym zdrowieniem dziecka i mniejszą traumą – dodała mówiąc o obecności rodzica z dzieckiem w szpitalu.

Wyraziła nadzieję, że nadzieję, że szpitale przygotują infrastrukturę tak, aby każdy rodzić miał warunki do takiego pobytu.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz