Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej świętuje jubileusz 25-lecia

16 Maja 2019, 16:05 szpital chirurg operacja lekarz

Utworzenie standardów postępowania i mierników jakości leczenia onkologicznego oraz przygotowanie chirurgów onkologów do nowej, centralnej roli w opiece nad pacjentami z nowotworami - to obecnie kluczowe zadanie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, które świętuje jubileusz 25-lecia.

W czwartek podczas konferencji prasowej z PTChO minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że chirurgia onkologiczna powinna być zgodnie z ideą narodowej sieci onkologicznej skoncentrowana w ośrodkach wysokospecjalistycznych.

- Ja wiem z doświadczenia jako zabiegowiec, że ktoś kto ma +nabitą rękę+, ma mniej powikłań, lepsze wyniki i pacjenci mogą być lepiej zaopiekowani  - mówił.

- Natomiast są takie elementy leczenia pacjenta onkologicznego, czyli chemioterapia, radioterapia, gdzie to powinno być blisko pacjenta, aby na etapie leczenia uzupełniającego nie musiał już nigdzie daleko jeździć. Natomiast chirurgia onkologiczna najlepiej jak będzie w dobrym dużym ośrodku, ponieważ tam można zastosować nowoczesne techniki, innowacyjne technologie, ale po drugie krzywa uczenia jest niezwykle ważna zwłaszcza w przypadku osób, które wykonują zabiegi, operacje i skoncentrowanie centralne pozwoli na szybkie osiągnięcie tej doskonałości – przekonywał minister.

Jak mówił, onkologia jest niezwykle istotna, ponieważ jest to druga przyczyna umieralności Polaków, a ilość zachorowań na nowotwory rośnie. - W onkologii wiemy, że wczesne wykrywanie, dobra diagnostyka, ale i dobra terapia, nowoczesne terapie chirurgiczne, uzupełnione o nowoczesne terapie farmakologiczne, to kluczowa rzecz, żeby poprawić wyniki przeżywalności, wyleczalność, bo wcześniej wykryty nowotwór naprawdę często jest wyleczalny - dodał.

Minister zdrowia zaznaczył, że chirurgia onkologiczna już się wpisuje w sieć onkologiczną. - Współpracujemy tu bardzo ściśle ze środowiskiem, ponieważ to wiedza, która płynie oddolnie od onkologów, chirurgów onkologicznych, w jaki sposób zorganizować tę opiekę nad pacjentem, żeby ona była najlepsza - stwierdził.

Zwrócił uwagę, że przy narodowej sieci onkologicznej to mierniki jakości są bardzo istotne. - Jakość i dobry standard  leczenia, diagnostyki i terapii będzie taki sam we wszystkich ośrodkach, czyli nie będzie takiego problemu, że przeżywalność, czy jakość operacji jest zależna od tego, gdzie się pacjent operuje. My chcemy, żeby ten dobry standard był sprawiedliwie rozdystrybuowany między wszystkich Polaków - podkreślił. Jak mówił, pilotaż sieci onkologicznej już ruszył i wyraził nadzieję, że wkrótce rozszerzy się jak ostatnio pilotaż trombektomii mechanicznej.

Prezes PTChO prof. Wojciech Wysocki podkreślał, że Towarzystwo jest i chce być partnerem dla ministerstwa zdrowia w zmianach jakie będzie wprowadzało w obszarze leczenia w onkologii.

- Chcemy współpracować, monitorować jakość leczenia, aby oceniać jego efektywność i bardziej optymalnie wydawać dostępne środki – mówił. Według niego centralizacja chirurgii onkologicznej zapewni jakość tego leczenia. – Chcemy premiować te ośrodki, które operują najlepiej, ponieważ chodzi o to, aby Polaków wyleczyć, a nie tylko leczyć – stwierdził. Dodał, że cieszą go zapowiedzi ministra, iż w ramach sieci onkologicznej rola chirurgii onkologicznej ma być centralna.

Jak mówił, obecnie w Polsce jest ok. 800 chirurgów onkologicznych, a łóżek na oddziałach chirurgii onkologicznej ok. 1 tys.

Według PTChO ok. 80 proc. wszystkich pacjentów z nowotworami jest na którymś etapie choroby kwalifikowanych do leczenia chirurgicznego, chirurgia onkologiczna odgrywa  i będzie nadal odgrywać kluczową rolę w skutecznej walce o zdrowie pacjentów onkologicznych.

Jak mówił prof. W.Wysocki, Towarzystwo działa na rzecz maksymalizacji efektów leczenia i organizacji  opieki wokół pacjenta m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy z zakresu opieki onkologicznej oraz wdrażanie zasad optymalnego leczenie chirurgicznego w onkologii, wprowadzanie interdyscyplinarnego podejścia do opieki nad chorymi na nowotwory oraz określanie mierników i monitorowanie jakości udzielanych świadczeń jako podstawy efektywności leczenia chirurgicznego w onkologii.

- Głównym zadaniem stojącym przed współczesną onkologią będzie usystematyzowanie i pogłębienie  współpracy między wszystkimi kluczowymi specjalistami zaangażowanymi w proces terapeutyczny, co pozwoli na leczenie pacjentów onkologicznych w sposób wielodyscyplinarny i jest jedyną szansą na jego optymalizację oraz podniesienie szans chorych na wieloletnie przeżycia, a nawet wyleczenie – wskazuje prof. W Wysocki.

Według PTChO w Polsce istnieje zbyt wysoka decentralizacja leczenia chirurgicznego pacjentów onkologicznych, co nie jest dobre dla pacjentów.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz