Rusza kampania #UVam tylko sobie. Chronię skórę przed czerniakiem

16 Maja 2019, 16:34 slonce czerniak opalanie sie

Akademia czerniaka podczas VIII Tygodnia Świadomości Czerniaka razem z polskimi sportowcami edukuje o konieczności ochrony skóry przed czerniakiem podczas uprawianie sportu. 16 maja ruszyła kampania #UVam tylko sobie. Chronię skórę przed czerniakiem.

Ambasadorami Tygodnia są Ania Kiełbaśińska, Roman Paszke, Jerzy Janowicz, Marta Dmochowska, Iga Świątek, Tomasz Marczyński, Adam Strybe i Karolina Winkowska.

Jak wyjaśniał na konferencji prasowej prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów i Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, celem tegorocznej kampanii jest budowanie świadomości nt. konieczności ochrony skóry przed promieniami UV wśród osób młodych, aktywnych fizycznie, które uprawiają sporty.

Akademia Czerniaka chce zachęcić do przestrzegania zasad ochrony przed promieniowaniem UV kiedy spędzamy czas na zewnątrz – podczas biegania, jazdy na rowerze, żeglowania czy gry w tenisa.

- Chcemy zachęcić młodych aktywnych ludzi, uprawiających sport na świeżym powietrzu do zapoznania się z podstawowymi zasadami profilaktyki czerniaka i do wprowadzenia tych zasad w życie. Osoby aktywne często zapominają, że na rowerze, podczas żeglowania czy gry w tenisa skóra jest narażona na promieniowanie – wyjaśnia prof. P.Rutkowski.

W ramach swojego zaangażowania ambasadorzy wzięli udział w materiałach video promujących właściwą ochronę przed promieniowaniem UV podczas treningów oraz odpoczynku. Materiały wideo będą dostępne na kanale YouTube Akademii Czerniaka, fanpageu portalu Facebook „Znamię. Znam je” oraz na Instagramie.

Tegoroczna edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka odbywa się także pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Obecnie czerniak to najczęściej występujący nowotwór u osób w wieku 20-40 lat, jednocześnie najbardziej agresywny. Jednak styl życia i stosowanie bardzo prostych zasad profilaktyki pozwala w dużym stopniu ograniczyć ryzyko zachorowania.

Proste zasady ochrony przed promieniowaniem słonecznym

Z doświadczeń lekarzy wynika, że wielu Polaków zabezpiecza się przed promieniowaniem UV tylko podczas urlopów, na plaży. Nie stosują się do zasad ochrony przed czerniakiem w innych sytuacjach, kiedy przebywają na słońcu poza urlopem. Dotyczy to także ochrony dzieci. Warto więc zapamiętać i stosować kilka zasad:

- użyj kremu z filtrem UV

- włóż czapkę na głowę

- unikaj aktywności na słońcu między godz. 10 a 14

- wybieraj koszulki z rękawem

- chroń oczy okularami z filtrem UV

- obserwuj, czy na Twojej skórze nie pojawiły się nowe znamiona lub stare uległy zmianie.

Warto podkreślić, że wczesne rozpoznanie czerniaka daje aż 97 proc. szans na jego całkowite wyleczenie.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz