Sejm zdecydował: żadnych opłat dla rodziców przebywających z dziećmi w szpitalu

17 Maja 2019, 9:30 SZPITAL

Rodzice i opiekunowie dzieci i osób niepełnosprawnych przebywających szpitalu nie będą ponosić żadnych opłat. NFZ pokryje koszty ponoszone z tego tytułu przez szpitale - zakłada nowelizacja ustawy o prawach pacjenta uchwalona w czwartek przez Sejm.

Za przyjęciem ustawy głosowało 408 posłów, nikt nie był przeciwny, a 14 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

W myśl nowych przepisów NFZ będzie pokrywał wszystkie koszty związane z pobytem rodzica z dzieckiem w szpitalu m.in. koszty pościeli, łóżek, posiłków. Projekt ustawy w pierwszej wersji dopuszczał pobieranie opłat za posiłki wydawane rodzicom, korzystanie z pościeli i dodatkowego łożka. W trakcie prac nad projektem w komisji sejmowej resort zdrowia zrezygnował z tych opłat.

- Zdecydowaliśmy, że NFZ będzie pokrywał wszystkie koszty związane z pobytem rodzica m.in. pościeli, łóżka, posiłku – mówił minister Łukasz Szumowski w tym tygodniu. – Chcę, aby komfort rodzica był lepszy, ale także aby komfort dziecka był lepszy, ponieważ zdrowienie jest szybsze, gdy jest z nim rodzic w szpitalu – podkreślił Ł.Szumowski. NFZ miałby pokrywać te koszty od lipca. Obecnie trwa analiza kosztów takiego pobytu, ale jak szacuje minister będzie to kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Ja Sobota, 08 Czerwca 2019, 11:39
W wielu szpitalach rodzice spia na podłogach we własnych spiworach, wiec o czym tu mowa.
Dorota Brol Środa, 05 Czerwca 2019, 10:42
Popieram w 100% . Nareszcie doczekaliśmy się tej ustawy . Ważnym aspektem jest tutaj choroba dziecka i stres jaki przeżywa podczas choroby i duża więź z rodziną, której obecność w komfortowy sposób pomaga w szybszym powrocie do zdrowia i są duże szanse na to aby nie odbiło się to na psychice dziecka w przyszłości ( prawidłowy rozwój ) , a w dzisiejszym świecie to integralna część naszego życia !!
matka Poniedziałek, 20 Maja 2019, 9:13
Jakiej pościeli,jakiego łóżka??Rodzice przebywają w szpitalach przy dzieciach w urągających warunkach.Odpoczywają ,bo spać się nie da przy chorym dziecku w zwykłych,nierozkładanych fotelach.Śpią na siedząco kiedy organizm domaga się chociaż godzinnego snu.Widziałam mamę która po kilku dobach nie spania ,usnęła na podłodze pod łóżeczkiem dziecka.