Mamy treść memorandum o współpracy w obszarze uczciwych cen leków

17 Maja 2019, 11:09 leki

W związku z zainteresowaniem czytelników publikujemy Memorandum o Porozumieniu w sprawie współpracy w obszarze uczciwych i przystępnych cen produktów leczniczych, podpisanego 15 maja 2019 r., w Warszawie.

Łukasz Szumowski wraz z ministrami i przedstawicielami resortów zdrowia z Czech, Litwy, Słowacji i Węgier, podpisał w tym tygodniu memorandum w sprawie współpracy na rzecz współpracy na rzecz uczciwych cen leków. Zdaniem przedstawicieli V4 oraz Litwy głównym celem nawiązanej współpracy ma być wypracowanie praktycznych mechanizmów umożliwiających zwiększenie dostępności leków w przystępnych cenach.

Deklaracja, w której sygnatariusze zadeklarowali wymianę informacji m.in. dotyczących cen leków refundowanych i instrumentów podziału ryzyka, to kontynuacja międzynarodowej inicjatywy dotyczącej uczciwych i przystępnych cen produktów medycznych – projekt Fair and Affordable Prices of Medicines (FaAP). Zgodnie z zapowiedziami resorty zdrowia państw sygnatariuszy będą ściśle współpracować w celu wymiany wiedzy w zakresie polityki lekowej i refundacji. Celem nadrzędnym jest wykorzystanie łącznego potencjału zakupowego, jakim dysponować będą państwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwa.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz