OECD: Mamy do czynienia z epidemią nadużywania opioidów

17 Maja 2019, 13:57 lekarz

Nadmierne przepisywanie przeciwbólowych leków opioidowych przyczynia się do wzrostu liczby zgonów w całej Europie – wynika z raportu opublikowanego przez OECD.

 

Wzrost dostępności do opioidów stosowanych w medycynie, w połączeniu z środkami sprzedawanymi na "czarnym rynku" , od 2011 spowodował spowodował wzrost liczby zgonów w wielu najbogatszych krajach świata- czytamy w raporcie.

Największą liczbę zgonów w Europie z tego powodu odnotowano w Estonii, Szwecji, Norwegii, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Danii. Wszystkie te kraje odnotowały wzrost liczby zgonów w latach 2011-2016, za wyjątkiem Estonii, która odnotowała spadek z 90 do 80 zgonów na milion mieszkańców.

Po Stanach zjednoczonych, kolejnymi krajami OECD o największej dostępności opioidów na receptę są: Niemcy, Kanada Australia, Belgia, Dania, Holandia, Australia, Szwajcaria i Hiszpania. Największy wzrost dostępności opioidów w w latach 2014-16 odnotowano w Izraelu (125 proc.), Wielkiej Brytanii (67.8 proc.), Słowacji (64.9 proc.), Grecji (53.9 proc.) i Portugalii (56.3 proc.).

Autorzy raportu wzywają przedstawicieli państw, do uznania problemu epidemii stosowania opioidów jako kryzys zdrowia publicznego. Nawołują do poprawy leczenia, opieki i wsparcia dla osób nadużywających opioidów oraz wskazują, że konieczne są odpowiednie przepisy dotyczące  przepisywania opioidów na receptę.

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz