Farmaceuta i pielęgniarka będą mogli zrobić specjalizację np. z psychoterapii lub psychoseksuologii

17 Maja 2019, 13:34 psychiatra

Resort zdrowia poszerza możliwości rozwoju zawodowego dla przedstawicieli zawodów medycznych, które uregulowane są w osobnych ustawach. Chodzi np. o lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów. 

Obecnie nie ma możliwości rozpoczynania specjalizacji w określonych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (np. psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży) lub uznania przez Ministra Zdrowia dorobku naukowego lub zawodowego przez osoby wykonujące zawody medyczne, ustawowo regulowane (np. lekarze, pielęgniarki, farmaceuci).

Resort zdrowia szykuje nowelizację ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Nie trafiła jeszcze do konsultacji, ale zgodnie z planem, rząd miałby ją przyjąć jeszcze w tym półroczu. 

Ograniczający zapis zniknie z ustawy

Ministerstwo chce uchylić w ustawie z 2017 r. ustęp 2 z 1 art. Zapis ten stanowi, że ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia nie dotyczy osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określają przepisy regulujące wykonywanie tych zawodów.

Uchylenie tego przepisu umożliwi osobom wykonującym zawody medyczne ustawowo uregulowane (np. lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom) przystąpienie do specjalizacji w dziedzinie określonej w trybie ww. ustawy, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, do dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, jeżeli w swoich regulacjach prawnych dotyczących specjalizacji nie będą mieli wskazanej tej dziedziny.

MZ tłumaczy, że taką zmianę postulowały środowiska medyczne. To na pewno dobre rozwiązanie dla pracowników, choć de facto oznacza też, że przedstawiciele deficytowych zawodów medycznych będą mogli zmienić pracę na inną - w której zresztą też są deficyty. 

Pierwsze zmiany już zrobiono

Przypomnijmy, że rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, wprowadzono nową dziedzinę - psychoterapię dzieci i młodzieży, w której, o uznanie dorobku, postulują też lekarze psychiatrzy dzieci i młodzieży, którzy są obecnie również psychoterapeutami prowadzącymi psychoterapię dzieci i młodzieży.  

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

Emk Środa, 22 Maja 2019, 9:45
To jest chyba jakiś żart.
Darek Niedziela, 19 Maja 2019, 17:08
Pielęgniarki wywalczyły prawo wypisywania „recept”, robienia specjalizacji w 1,5 roku, licencjatu w rok, przez dwa lata mogły bawić się w „psychoonkologów”, a teraz będą mogły robić specjalizacje z takich dziedzin.
mk Sobota, 06 Lipca 2019, 21:02
to nie pielegniarki wywalczyly sobie prawo wypisywania recept tylko im to narzucono...bo w sumie wyreczano sie nimi od zawsze ale teraz maja to robic oficjalnie
Xýz Niedziela, 19 Maja 2019, 17:05
Kolejny absurd.
sara Sobota, 18 Maja 2019, 9:19
Jak na razie nie ma programu zatrudnienia pielęgniarek, które mają już takie wykształcenie. Jak na razie w wielu szpitalach nie jest nawet uznane jako wyższe, nie mówiąc o specjalistycznym. UW wykształcił ok.200 pielęgniarek socjologów, które przez 5 lat miały w programie psychologię z kliniczną, procesu, uzależnieniami seksuologią, prawem, a nie słyszałam o propozycjach zatrudnienia takich specjalistów.
MP Piątek, 17 Maja 2019, 16:10
DIAGNOSTA LABORATORYJNY TEŻ JEST ZAWODEM MEDYCZNYM UREGULOWANYM
Riina Piątek, 17 Maja 2019, 15:57
Diagnosta laboratoryjny to też zawód medyczny ustawowo uregulowany.