Rząd zapowiedział kolejne "500 plus". Tym razem dla osób z niepełnosprawnością

20 Maja 2019, 9:10 MORAWIECKI

W najbliższych kilku miesiącach chcemy przekazać osobom niepełnosprawnym powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolnym do samodzielności, comiesięczny, stały dodatek w wysokości najprawdopodobniej 500 złotych - powiedział w niedzielę w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

 

W niedziele w Krakowie odbyła się konwencja regionalna PiS. Jako pierwszy swoje przemówienie wygłosił prezes partii Jarosław Kaczyński.

- Jest w Polsce tragiczna sprawa niepełnosprawnych. Mamy kolejny "plus" do naszej piątki. - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Krakowie. 

 Wkrótce po nim, premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że chodzi o dodatek 500 zł dla osób powyżej 18 roku życia z orzeczoną całkowitą niepełnosprawnością.

- Mamy zgodnie z obietnicą Fundusz Solidarnościowy, spływają do niego pierwsze pieniądze, i zgodnie z obietnicą sprzed roku chcemy przeznaczyć te środki i te z wygranego procesu ws. podatku handlowego na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenie jakiegokolwiek życia samodzielnie - mówił premier.

Źródłem finansowania nowego programu socjalnego będą głównie wpływy z podatku handlowego, który rząd zamierza wprowadzić po niedawnej wygranej przez Sądem Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wyrok jest nieprawomocny, ale zadeklarował, że nawet w przypadku przegranej w apelacji, rząd znajdzie środki "z innych źródeł".

O realizację podobnego programu postulowali opiekunowie osób niepełnosprawnych i ich podopieczni podczas protestu, który trwał od 18 kwietnia do 27 maja 2018 roku. Domagali się oni zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w wysokości 500 złotych miesięcznie.

Tego postulatu jednak wtedy nie zrealizowano. Ostatecznie parlament uchwalił, a prezydent podpisał dwie ustawy dotyczące osób niepełnosprawnych. Zgodnie z pierwszą ustawą renta socjalna wzrosła z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Będą wyższe renty z tytułu niezdolności do pracy w 2019 r

Druga zakładała wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki medycznej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz