Prezydent podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej

20 Maja 2019, 14:39 szumowski duda podpis prezydent

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej, która stwarza ramy prawne do opracowania i przyjęcia strategii. Ma ona powstać do 30 listopada br.

Ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej, której projekt Prezydent RP podpisał w styczniu, Sejm przyjął pod koniec kwietnia, a Senat poparł w ubiegłym tygodniu. Dokument stwarza ramy prawne umożliwiające opracowanie i przyjęcie strategii, czyli dokumentu o charakterze kompleksowym i długookresowym. Ma on stanowić odpowiedź na wzrost zachorowań na nowotwory w Polsce.

Prezydent podczas uroczystości podpisania ustawy w Centrum Onkologii - Instytucie w Warszawie podkreślał, że "to był  najwyższy czas na taki dokument, który stanowi ramę dla Narodowej Strategii Onkologicznej, po to, aby rozwiązać na przyszłość problem walki z nowotworami w naszym kraju".

Przypomniał, że Komisja Europejska rekomendowała przygotowanie cancer planów w każdym z krajów.

- Statystyki wskazują, że zachorowalność na nowotwory wzrasta. W Polsce co roku jest ok. 160 tys. nowych zachorowań, z których ok. 100 tys. kończy się zgonem - mówił. - Zachorowalność będzie rosła. Wynika to z tego, że dłużej żyjemy - dodał.

Jak podkreślił, potrzebujemy więc kompleksowej strategii, która obejmuje czysto pojęte leczenia, ale też profilaktykę, działania o charakterze badawczym,  ale też strategię psychologiczną, jak postępować z pacjentem na różnych etapach, diagnostykę, rehablilitację, opiekę paliatywną.

- Mam nadzieję, ze przyczyni się do tego, że będziemy mogli w Polsce w sposób bardziej skuteczny i wydajny walczyć z chorobami nowotworowymi - zaznaczył A.Duda.

Podziękował wszystkim, którzy pracowali przy stworzeniu ustawy i wyraził nadzieję, na szybkie przygotowanie strategii. - To dobry dzień w polskiej historii walki z rakiem - dodał.

Także minister zdrowia Łukasz Szumowski wyraził opinię, że to dobry dzień dla polskiej onkologii i dla polskich pacjentów. 

- Dziękuję za podpisanie tej ustawy, bo to dobry dzień dla pacjentów, onkologów i nas wszystkich, bo wreszcie będziemy mieli nasz polski cancer plan - podkreślił minister.

Jak mówił, ustawa wpisuje się jako zwornik tego co już robi ministerstwo i co ma zrobić w ciągu najbliższych lat.  Dodał, że to pierwszy dokument tej rangi, który pokaże szeroki zakres działań do zrealizowania, ale też wyznaczy wskaźniki jego realizacji. Dodał, że Narodowa Strategi Onkologiczna wpisuje się w sieć onkologiczną oraz breast cancer unity, które mają być podpisane w tym tygodniu.

- Pacjent niezależnie od tego, jaki jest jego kod pocztowy dostanie taką samą jakość opieki w diagnostyce i terapii - stwierdził Ł.Szumowski. 

Dodał, że strategia także określić jak wydać racjonalnie pieniądze, aby polski pacjent miał z tego największą korzyść. 

Celem strategii ma być obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe, zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób oraz poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.

W myśl projektu, strategię ma przygotować zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele ministra zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

W trakcie prac sejmowej komisji zdrowia wprowadzono zmianę, która przesuwa termin przygotowania Strategii z 30 września na 30 listopada br.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz