Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich zaakceptowany przez kierownictwo MZ

21 Maja 2019, 9:21 Zbigniew Król (MZ)

Wiceminister Zbigniew Król ujawnił, że projekt Narodowego Planu dla Chorób został zaakceptowany przez ścisłe kierownictwo resortu zdrowia i został zgłoszony do wykazu prac programowych Rady Ministrów. Jednocześnie zapewnił, że już wkrótce pacjenci mogą spodziewać się, że dokument trafi do konsultacji publicznych.

Prace nad Narodowym Planem dla Chorób Rzadkich (NCPR) dla wielu obserwatorów mogły się wydawać "niekończącą się opowieścią", okazuje się jednak, że są szanse na szczęśliwy finał. W odpowiedzi na interpelację poselską Magdaleny Marek z klubu Platformy Obywatelskiej, wiceminister Zbigniew Król ujawnił na jakim etapie prac znajduje się obecnie ministerstwo zdrowia. Zdaniem Zbigniewa Króla opracowany przez ministerialnych ekspertów projekt NPCR otrzymał zielone światło od ścisłego kierownictwa resortu zdrowia. Ale to nie wszystko. Zgodnie z informacjami wiceministra dokument zgłoszono do wykazu prac programowych Rady Ministrów i "w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji publicznych z terminem 30 dni na zgłaszanie uwag"- czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Obecnie w grupie chorób rzadkich znajduje się około 1,66 ty. rozpoznań sklasyfikowanych w ICD-10. W Polsce co roku choroby rzadkie diagnozuje się nawet u 200 tys. nowych pacjentów. Według danych NFZ w latach 2009-2016 populacja pacjentów z chorobami rzadkimi sięgała 1,6 mln osób.

- Średni koszt leczenia jednego pacjenta w tej grupie wyniósł 8750 złotych, a liczba udzielonych świadczeń wyniosła 3,77 na pacjenta- wyliczył Zbigniew Król. Według szacunków resortu zdrowia całkowity koszt wprowadzenia rozwiązań związanych ze specjalistyczną, jak i podstawową opieką zdrowotną nad pacjentami z chorobami rzadkimi będzie wynosić około 416,8 mln złotych rocznie.

AM   

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Marek justka Środa, 22 Maja 2019, 22:59
Czy wiadomo coś o szczegółach tego programu. Interesuj mnie propozycje dotyczace chorych na fenyloketonurię.