WHO: nadal zbyt wiele dzieci rodzi się z niedowagą

22 Maja 2019, 11:44

Zdaniem Światowej Organizacja Zdrowia nawet 20 mln dzieci urodzonych w 2015 roku w momencie narodzin ważyła mniej niż 2500 gram. Zdaniem ekspertów jedno na siedmioro nowo narodzonych dzieci cierpiało z powodu zbyt niskiej masy ciała- co stanowi poważne, globalne wyzwanie zdrowotne.

Dane zaprezentowane przez WHO pochodzą ze wspólnego opracowania przygotowanego przez WHO, UNICEF oraz Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej. Niestety statystyki organizacji wskazują, że 80 proc. zgonów - spośród 2,5 mln noworodków umierających co roku po porodzie - wynika ze zbyt niskiej masy ciała. Co więcej wszystie dzieci z niską masa urodzeniową narażone są na zdecydowanie wyższe ryzyko problemów rozwojowych i zdrowotnych (np. cukrzycy, czy chorób serca) w późniejszym okresie życia  

- Niska masa urodzeniowa jest złożoną klinicznie jednostką, której przyczyną może obyć wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu płodu oraz przedwczesny poród- podkreśliła współautorka analizy dr Mercedes de Onis z Wydziału Żywienia WHO. - Dlatego też zredukowanie problemu niskiej masy urodzeniowej wymaga zrozumienia przyczyn leżących u jego podstaw w każdym z państw.

Eksperci wskazali, że w przypadku państw z obszaru Azji Południowej wiele noworodków rodzi się w terminie, ale ich niska masa urodzeniowa wynika z tzw. wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu wywołanego niedożywieniem. Natomiast w przypadku państw rozwiniętych (np. USA czy Brazylii) niska masa urodzeniowa to efekt przedwczesnych porodów związanych z wysokim poziomem leczenia niepłodności lub wcześniejszym rozwiązywaniem ciąż poprzez cesarskie cięcie. W sumie blisko 75 proc. dzieci z niską masą urodzeniową urodziła się w południowej Azji i Afryce Subsaharyjskiej, ale problem ten dotyka również kraje rozwinięte Europy, Ameryki Północnej, Australii czy Nowej Zelandii.

Aby rozwiązać ten palący problem eksperci wskazują na konieczność opracowania globalnej strategii, która poprawiłaby stan odżywienia przyszłych mam, a także lepszego rozpoznania i leczenia stanu przedrzucawkowego występującego po 20 tygodniu ciąży, a także zapewnienia właściwej opieki okołoporodowej - zarówno na poziomie klinicznych, jak również środowiskowym.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz