Ł.Szumowski: kwota bazowa wzrośnie od lipca z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł

22 Maja 2019, 10:30 kasa pieniądze

- Zgadzamy się na odmrożenie kwoty bazowej z 3900 na 4200 zł od lipca w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu - poinformował w środę na briefingu prasowym minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ponadto poinformował, że w ramach zmiany planu finansowego NFZ zwiększona zostanie wycena AOS o 3 proc., świadczeń szpitalnych o 2-3 proc., psychiatrii i leczenia uzależnień o 5 proc., rehabilitacja o 5-10 proc.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił o tym, na co resort i NFZ chcą przeznaczyć ponad 4 mld zł. - Chcemy zwiększyć wycenę AOS o ok. 3 proc., świadczenia szpitalne między 2 a 3 proc. - mówił.

- Są takie obszary, które przez lata były zaniedbywane i pomijane w regulacjach, co skutkuje dziś konsekwencjami. Takimi obszarami jest psychiatria i tu chcielibyśmy, aby te kwoty były wyższe o 5 proc. - dodał.

Wymienił również rehabilitację i uzdrowiska. Jak mówił, rehabilitacji potrzebują osoby po urazach, niepełnosprawne, po udarze, zawale. - Chcemy zwiększyć o 5-10 proc. wycenę - wyjaśnił. - Tu w dosyć istotny sposób zmieni się sytuacja szpitali uzdrowiskowych, oddziałów rehabilitacyjnych - ocenił.

Wzrost kwoty bazowej

- Jednocześnie w zespole trójstronnym wczoraj przekazałem, że co do kierunku zgadzamy się na odmrożenie kwoty bazowej z 3900 na 4200 zł od lipca w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. Po odmrożeniu minimalne wynagrodzenie dla osoby z wyższym wykształceniem wyniesie ponad 4400 zł plus pochodne, a osoby ze średnim wykształceniem - 2680 plus pochodne - poinformował.

- Osoby które są poniżej tych kwot, będą musiały mieć wyrównane wynagrodzenia - dodał. - To gwarantuje przepływ tych pieniędzy, które przekazujemy do systemu, że w określonej części będą musiały trafić do pracowników  - przekonywał. Jak podał,  po tej zmianie osoby z wyższym wykształceniem mogą liczyć na podwyżki w wysokości ok. 430 zł, natomiast osoby z niższym wykształceniem – 215 zł. 

Jak mówił, dzięki dobrej sytuacji finansowej i odmrożeniu kwoty bazowej mamy szansę zrealizować postulaty osób najmniej zarabiających.

Zmiana kwoty bazowej i wyceny świadczeń poprawią wynagrodzenia?

Ponadto według ministra jeżeli wycena świadczeń zmieni się od lipca, to dyrektorzy szpitali będą mieli większą swobodę w kształtowaniu warunków opieki dla pacjentów, ale także wynagrodzeń pracowników. Jak przekonywał, zarówno odmrożenie kwoty bazowej, jak i wzrost wyceny świadczeń od lipca przełożą się na wzrost wynagrodzeń pracowników szczególnie najmniej zarabiających.

Minister pytany przez dziennikarzy, że te wzrosty nie zapewnią postulowanej obecnie przez fizjoterapeutów podwyżki na poziomie 1600 zł ocenił, że „to wygórowanie żądanie w ciągu jednego roku”.

Jak przypomniał, zawody, które uzyskały takie podwyżki, czyli pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni, otrzymali je w ciągu czterech lat.  

Ile i na co od lipca?

Natomiast prezes NFZ wyjaśniał, że zmiana dotycząca budżetu NFZ została wynegocjowania z ministrami zdrowia i finansów, więc te środki powinny zostać uruchomione jeszcze w maju.

- Na zmianę wycen od 1 lipca z ogólnej kwoty 4 mld zł zostanie przeznaczone 900 mln zł. Ponad 250 mln zł znajdzie się w świadczeniach leczenia szpitalnego, ponad 37 mln zł trafi na SOR-y i izby przyjęć; psychiatria otrzyma ok. 65 mln zł, rehabilitacja nie mniej niż 62 mln zł, uzdrowiska co najmniej 17 mln zł - wyliczał A. Jacyna.

Dodał, że obecnie trwają prace nad projektami zarządzeń w tych obszarach. Dodał, że w procesie konsultacji wartości mogą ulec zmianie jeszcze na korzyść świadczeniodawców.

- Mam nadzieję, że zmiana zostanie szybko zrealizowana, tak by od 1 lipca środki te znalazły się w dyspozycji dyrektorów placówek medycznych - stwierdził A.Jacyna.

Na zakończenie minister zdrowia zaznaczył, że pieniądze, o których mowa odnoszą się do połowy roku, czyli od 1 lipca do 31 grudnia 2019 r. - Jeśli chcemy mówić o finansowaniu na cały rok, to kwoty te należy pomnożyć razy dwa - wyjaśniał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

RES Środa, 22 Maja 2019, 19:22
Czy ja jako położna instrumentariuszka mające wyższe wykształcenie z dziedziny prawa mam szanse na uwzględnienie w tabeli personelu z wyższym wykształceniem czy nadal ma prawo Pielęgniarka Naczelna tłumaczyć się, że prawo nie ma zastosowania w medycynie ?
Mellles Niedziela, 26 Maja 2019, 19:20
Niestety chyba nie do końca zrozumiałaś tabele płac. Jeśli na Twoim stanowisku wymagane jest wyższe wykształcenie to będzie się liczyć, jeśli średnie, albo podstawowe to niestety nie. Do tego specjalizacja, wykształcenie musi się pokrywać z zajmowanym stanowiskiem tj. jeśli masz specjalizację z Anestezjologii, ALE nie pracujesz na stanowisku gdzie ma zastosowanie to się nie liczy - dla mnie to logiczne. Tak właśnie urządzili m.in. salowe, sekretarki medyczne itp. gdzie na ich stanowisku (w tabelach płac) nie jest wymagane wyższe wykształcenie, chociaż takie mają i ma zastosowanie na ich stanowisku pracy :/.
Karol Środa, 22 Maja 2019, 18:48
a czy stracą ważność zapis o 20% dochodzeniu do współczynnika x kwota bazowa? Bo dziś ustawa mówi, ze mamy dostac jednynie 20% z różnicy między tym co mamy obecnie, a tym co wyliczna ustawa? Przykładowo mam dzis 3000tys, ustawa wskazuje, ze powinnam miec 4410. Ale wedlug zapisu o 20% dostane nie 1440, tylko 20% tej kwoty, czyli 282 zł!!! Wiec nie bede zarabia 4410, tylko 3282zł. Ale kwota 4400 bardziej medialna ;)
Aga Wtorek, 04 Czerwca 2019, 14:32
4400minimalne do 31.12.2019 ma być osiągnięte
Mellles Niedziela, 26 Maja 2019, 19:25
No właśnie też się zastanawiam o tym dochodzeniu do optymalnej kwoty płacowej. Zobaczymy jak w ustawie zostało to zredagowane przez ministerstwo, bo jak na razie nic "nie weszło w życie" tylko przeszło pozytywną ocenę izby medycznej. Jednakże w starej ustawie było jak wół: 20% różnicy od 1.07, a na dzień 31.12.2019 r musiało wynosić np. dla pielęgniarki ze średnim wykształceniem 3900*0,64=2496 zł brutto (po zmianach będzie 2688 zł brutto). Zobaczymy.
Monika Piątek, 31 Maja 2019, 14:33
Czy pracując w Warsztacie Terapii Zajęciowej obejmie mnie podwyżka ?
Melles Niedziela, 30 Czerwca 2019, 20:32
Ale zajmowane stanowisko (te ne umowie o pracę) jesteś Moniko pielęgniarką, czy fizjoterapeutką? Jeśli tą pierwszą to powinnaś dostać podwyżkę (zgodnie z wykształceniem/specjalizacją jakie ma zastosowanie na twoim stanowisku pracy), jeśli drugą to tak szczerze nie mam zielonego pojęcia.