M. Miłkowski m.in. o wzroście finansowania psychiatrii i rehabilitacji

23 Maja 2019, 12:43 Maciej Miłkowski

W piątek Ministerstwo Finansów powinno już zaakceptować zmianę planu finansowego NFZ. Dzięki temu dodatkowe środki mają trafić m.in. na zmianę wycen w rehabilitacji i psychiatrii dziecięcej. Ponadto pieniądze będą potrzebne placówkom na pokrycie kosztów zmian w kwocie bazowej, na podstawie której wyliczają najniższe płace. O szczegółach opowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. 

Nowy projekt planu finansowego NFZ, przewidujący wzrost środków Funduszu o dodatkowe 4,1 mld zł, już dziś powinien zostać przedłożony na zgromadzeniu Rady NFZ, a w piątek powinien zostać skierowany ponownie do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Finansów. Jak stwierdził w rozmowie z naszą redakcja wiceminister, sama procedura uzgodnieniowa między resortami nie powinna potrwać długo. Wstępne uzgodnienia z MF były podjęte już przed złożeniem wniosku do Sejmu. 

Jak powiedział M. Miłkowski, obecnie trwają pracę nad istotną częścią projektu zmiany planu finansowego, mianowicie zmianami wycen w poszczególnych zakresach świadczeń zdrowotnych. - W znaczącej mierze zmiany wycen dotyczą praktycznie wszystkich rodzajów świadczeń - mówił M. Miłkowski. 

Zmiana wycen świadczeń w szczególności ma związek z planowaną zmianą ustawy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. W związku z tą zmianą nastąpi wzrost wynagrodzeń dla osób najmniej zarabiających, a podmioty lecznicze potrzebują dodatkowych środków finansowych na realizację nowelizowanych z początkiem lipca wskaźników. 

Największy wzrost wycen, świadczeniodawcy powinni odczuć w zakresach świadczeń, które do tej pory nie były przeszacowane i tam, gdzie w realizacji udział biorą zawody medyczne, na które nie zostały skierowane wyodrębnione fundusze na podwyżki wynagrodzeń jak np. - psychiatria czy rehabilitacja. 

W rozmowie dla Polityki Zdrowotnej, wiceminister odniósł się także do zapowiedzi odmrożenia kwoty bazowej w ustalaniu minimalnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych. –Teraz jest uwzględniany tryb procedowania tej zmiany. Zmiana powinna wejść od 1 lipca, a w najgorszym wypadku wejdzie z mocą wsteczną. – mówił. 

Nagranie zrealizowano w dniu 22. maja 2019 r.

Rozmawiała Aleksandra Kurowska

JK

Zobacz również:

Ł.Szumowski: kwota bazowa wzrośnie od lipca z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł

Dyrektorzy szpitali: minister wprowadza opinię publiczną w błąd

Diagności i fizjoterapeuci rozpoczęli protest głodowy      

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz