Łódzki OW NFZ: Niemal 300 mln zł więcej na świadczenia po zmianie planu finansowego

23 Maja 2019, 13:54 kasa pieniądze

Minister zdrowia zdecydował o zwiększeniu wyceny świadczeń medycznych od 1 lipca. Dodatkowe 4,1 mld zł z procedowanej aktualnie zmiany planu finansowego NFZ zostaną przekazane na świadczenia opieki zdrowotnej. 282 mln zł z tej kwoty otrzyma Łódzki OW NFZ. 

Jak podkreśla rzeczniczka ŁOW NFZ Anna Leder, to kolejny w tym roku, ale najbardziej spektakularny – 3-krotnie wyższy niż do tej pory - wzrost  pieniędzy na leczenie w budżecie Łódzkiego NFZ.

- Pieniądze pozwolą dyrektorom placówek medycznych na zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników medycznych, w szczególności najmniej zarabiających. Funduszowi umożliwią opłacenie nielimitowanych badań obrazowych, operacji usunięcia zaćmy i rehabilitacji  dla osób niepełnosprawnych, leczenie pacjentów z nowotworami. Łódzki Fundusz chciałby przeznaczyć te pieniądze także na najważniejsze dla pacjentów w Łódzkiem świadczenia m.in.: nadal skracać czas oczekiwania na leczenie w poradniach specjalistycznych, poprawić dostęp do opieki długoterminowej, czyli leczenia w zakładach opiekuńczo-leczniczych, placówkach dla pacjentów wentylowanych mechanicznie - wyjaśnia A. Leder.

Według Ministerstwa Zdrowia nowe wyceny obejmą różne rodzaje świadczeń, w ciągu pół roku wzrośnie finansowanie o następujące kwoty w skali kraju: świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej udzielane w poradniach o 3 proc. - więcej o  108,5 mln zł;  świadczenia leczenia szpitalnego udzielane w oddziałach szpitalnych o 2 proc. - więcej o  255,5 mln zł, świadczenia leczenia szpitalnego udzielane w SOR-ach i Izbach Przyjęć o 10 proc. - więcej o 37,3 mln zł; świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień o 5 proc. - więcej o 65,2 mln zł; świadczenia rehabilitacji leczniczej o 5 proc. - więcej o 61,5 mln zł; świadczenia w lecznictwie uzdrowiskowym o 5 proc. - więcej o 17 mln zł; świadczenia udzielane w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych o 5 proc. - więcej o 4,5 mln zł.

Jak przypomina ŁOW NFZ, szpitale w Łódzkiem z końcem kwietnia br. otrzymały dodatkowo do ryczałtów na 2019 rok 61 mln zł. Dla szpitali oznaczało to dodatkowo od kilkudziesięciu tysięcy do kilkunastu milionów zł więcej w porównaniu z ryczałtem, którym dysponowały w roku 2018.

Wskutek projektowanej zmiany wyceny świadczeń ryczałty dla szpitali zostaną ponownie przeliczone. Dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych otrzymają więcej pieniędzy, które umożliwią  zwiększenie wynagrodzeń personelu medycznego, który dotąd nie był objęty wzrostem płacy.

Plan finansowy ŁOW NFZ od stycznia 2019 r. był zwiększany się już cztery razy. W wyniku tych zmian do placówek medycznych trafiło dodatkowo 106 mln zł, m.in. na zabiegi endoprotezoplastyki (16,3 mln); leczenie w poradniach specjalistycznych i badania obrazowe (3 mln), leczenie AMD (choroby grożącej utratą wzroku), a także na nowoczesne programy lekowe i nielimitowaną rehabilitację dla niepełnosprawnych (2,1 mln).

- Dzięki procedowanej obecnie zmianie planu finansowego, szacujemy, że ŁOW NFZ otrzyma 282 miliony złotych, to jest dodatkowo niemal 3-krotnie większą kwotę (niż w okresie I-V 2019 r.) na świadczenia medyczne dla pacjentów w Łódzkiem. To rekordowy wzrost planu finansowego w tak krótkim czasie, w ciągu jednego roku.Dla porównania w roku 2018 plan finansowy Łódzkiego Funduszu wzrósł o 263 miliony w trakcie całego roku - informuje ŁOW NFZ.

Od lipca pilotaż trombektomii mechanicznej także w Łodzi

Ponadto jak informuje oddział, od 1 lipca br. w Wojewódzkim Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi  będzie prowadzony pilotażowy program leczenia udaru niedokrwiennego mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej.

W najbliższych dniach ŁOW NFZ rozstrzygnie konkurs na dodatkowych 10 pracowni, w których będą wykonywane badania TK i RM w naszym województwie.

Od marca Łódzki NFZ zapewnił dorosłym i dzieciom leczenie SMA (rdzeniowego zaniku mięśni ), a wkrótce umożliwi pacjentom leczenie najczęściej występujących nowotworów m.in. raka jelita grubego, czerniaka, raka płuc w nowych ośrodkach, w ramach programów onkologicznych.

Z kolei od sierpnia w Łódzkiem  będzie więcej miejsc dla pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych, przybędzie także miejsc dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu i stacjonarnie.

Źródło: ŁOW NFZ

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz