Trzeci dzień głodówki fizjoterapeutów i diagnostów. "Nie jest miło"

23 Maja 2019, 14:40 protest medyków

Brak prądu w gniazdkach, zdjęte banery protestujących, gra na czas decydentów i narastające poczucie głodu . Mija trzeci dzień protestu głodowego pracowników fizjoterapii i laboratoriów medycznych w jednym z warszawskich szpitali.

Rozmawiamy z Anną Gierszon z KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, która jeszcze w poniedziałek, pełna zapału w głosie, uzasadniała wybór miejsca do protestu (Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Kliniczny w Warszawie), przychylnością dyrekcji do prowadzonej przez nich akcji. -Nie jest miło - mówi wspominając o piśmie, które "sugeruje nam, abyśmy sobie poszli".

Choć nie zaszło do bezpośrednich starć ,to życie protestujących jest utrudniane przez ciągłe kontrole epidemiologiczne, prośby o przemieszczenie protestu czy zwolnienie terenu pod inne działania szpitala. - Nie ma prądu w gniazdkach, w miejscu gdzie protest był jeszcze wczoraj - relacjonuje Anna Gierszon.

Protestujący muszą zmagać się też z przyziemnymi potrzebami, tak jak głód. Pierwsza pokusa przezwyciężona. Protestujący przenieśli śpiwory piętro wyżej, ponieważ jak tłumaczą - w miejscu ich protestu pojawił się katering.

Poparcie z całej Polski

Ostatnie spotkanie z wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko - jak twierdzą przedstawiciele protestujących zawodów - nic nie wniosło do sprawy, a wręcz przeciwnie. W trakcie spotkania ochrona szpitala zdjęła baner wiszący nad protestującymi. Choć obdarci z baneru, nie poddają się. Motywowani głosami z całej Polski wciąż... szukają pieniędzy.

-Ministerstwo twierdzi, że pieniądze dało, a my mamy znaleźć. Pieniędzy szukamy. Dyrektorzy nawet jeśli pieniądze dostali to przekierowali je na inne cele. Część szpitali dostało śmiesznie małe kwoty, że nie mamy tam nawet o czym rozmawiać - mówi A. Gierszon.

Na prośbę ministra Szumowskiego, pracownicy laboratoriów i fizjoterapeuci wciąż zasypują swoich dyrektorów prośbami o informacje ws. wzrostu wynagrodzeń dla ich grup zawodowych. Termin na odpowiedź jest wyznaczona do 27 maja, tak by zdążyć do następnego spotkania z ministrem zdrowia. Jednak nie wszystkim dyrektorom zależy, lub nie wszyscy mają czas by pochylić się nad niskimi wynagrodzeniami ich pracowników - mówi przedstawicielka KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. 

Kolejne spotkanie z ministrem zdrowia 29 maja. Protestujący twierdzą, że jest to gra na czas. Może resort liczy, że po tygodniu protestu, wygłodniali pracownicy medyczni rzucą się na "przedwyborcze ochłapy"? 

Mimo to fizjoterapeuci i pracownicy medyczni nie opuszczają głów i deklarują dalszą walkę. Mają poparcie z całej Polski. Kolejne osoby zgłaszają chęć dołączenia do akcji. -Ludzie są coraz bardziej zdenerwowani. Nie liczę na szybkie zakończenie protestu - mówi A. Gierszon dodając, że z myślą o pacjentach związki starają się uniknąć decentralizacji protestu.

JK

 Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Krystyna reCAPTCHA Piątek, 24 Maja 2019, 8:46
Popieram Was. Ja jestem analitykiem medycznym w jednym z krwiodawstw, tu to takie pensje, że brak słów. Ministerstwo Zdrowia, NFZ wszyscy wypięli się na nas, myślę że też czs zastrajkować SŁUŻBO KRWI!!!
Ja Piątek, 24 Maja 2019, 8:15
Brawo
Kolumnb Czwartek, 23 Maja 2019, 15:33
Odkrycie godne Kolumba - Protestujący muszą zmagać się też z przyziemnymi potrzebami, tak jak głód. Skoro protest głodowy to chyba normalne uczucie, nieprawdaż? Chyba,że to ma kolejna lipa jak głodówka rotacyjna rezydentów, nauczycieli. Wtedy głodować mogą dłużej od Owsiaka. Ale z tym prądem to już dramat. Jak tu komórę naładować? No w końcu dyrektorzy twierdzą, że podwyżka wycen procedur poszła, pójdzie na prąd, gaz, i niekompetencję zarządzających... Dobry pomysł z tym kateringiem! Z kalendarza wynika, że kolejne rozmowy będą za 6 dni. Dzisiaj katering, jutro kurs gotowania, a pojutrze degustacja McDonalda :)))) Proponuję każdemu pracownikowi po 500+ za stawienie się w pracy, 500+ za podpisanie listy obecności i 500+ za wskazanie nr konta bankowego. Suma sumarum wyjdzie na 1500. Można ? Można. 500+ to taka magiczna cyfra....
Ps. Dobrze, że toalet nie mogą zamknąć....
Adam Piątek, 24 Maja 2019, 21:23
A ja Ci życzę żebyś zarabiał tyle co fizjoterapeuta pozdrawiam...