Kolejny atak na pielęgniarkę – samorząd zawodowy reaguje

23 Maja 2019, 15:18 pielęgniarka

Potrzebna jest szeroka debata i konkretne działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa pracy pielęgniarek i położnych - ocenia Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelna Rady Pielęgniarek i Położnych. W związku z atakiem nożem na pielęgniarkę przez 17-letniego pacjenta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w minioną środę, Dolnośląska Izba zadeklarowała też poszkodowanej wsparcie prawne oraz pomoc finansową.

 

Jak przypomniała NIPiP w informacji prasowej, późnym wieczorem w środę 22 maja na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu napastnik trzykrotnie ugodził pielęgniarkę nożem w klatkę piersiową. Każda z ran była głęboka. Wykonano drenaż jamy opłucnej. Lekarze informują, że życiu rannej nic już na szczęście nie zagraża. Atak ma zostać zakwalifikowany, jako próba zabójstwa. Agresorem okazał się 17-letni pacjent!

Zapewniono, że Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych jest w stałym kontakcie z dyrekcją szpitala i uzyskała zapewnienie, że nie tylko ofiara, ale i pielęgniarki będące świadkami ataku są pod opieka psychologa. Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w razie potrzeby zadeklarowała dla poszkodowanej wsparcie prawne oraz pomoc finansową.

- To już kolejny brutalny atak na pielęgniarkę. W 2014 roku w legnickim szpitalu szaleniec zaatakował nożem pielęgniarkę, bo „Bóg mu tak kazał”. Bardzo poważnym problemem staje się zatem kwestia zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu - czytamy. W opinii Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych bezwzględnie potrzebna jest szeroka debata i konkretne działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa pracy pielęgniarek i położnych.

Według NIPiP, pielęgniarki, położne coraz częściej spotykają się z nadmiernymi żądaniami, i agresją zarówno ze strony pacjentów, jak i ich najbliższych.

Jak przypomina Izba, ustawodawca przewidział dla nich szczególny rodzaj ochrony, więc pielęgniarki i położne podczas, i w związku z wykonywaniem czynności polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonej w Ustawie z 6 czerwca 1997 roku – Kodeks Karny. Przepisy kodeksu karnego odnoszące się do ochrony nietykalności fizycznej funkcjonariusza publicznego przewidują wyższe – ostrzejsze sankcje karne niż w przypadku naruszenia nietykalności pozostałych osób.

Źródło: NIPiP

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz