9 nowych substancji na wykazie substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych

24 Maja 2019, 10:03 dopalacze narkotyki

9 nowych substancji znajdzie się na wykazie substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych - przewiduje projekt rozporządzenia, który trafił w czwartek do konsultacji.

Proponowane w projekcie rozporządzenia zmiany obejmą:

1) przeniesienie do grupy II–P następujących substancji:

a) z grupy I–P: etylon, 4-MEC, pentedron, 4,4’-DMAR, 4-FLUOROAMFETAMINA (4- FA), mefedron, metylon,

b) z grupy IV–P: alfa-PVP, MDPV,

c) z grupy I–N: AB-PINACA, AB-CHMINACA, 5F-PB-22, UR-144, MDMB-CHMICA, 5F-AKB-48, XLR-11, 5F-MDMB-PINACA (5F-ADB), AM-2201, CUMYL-4CNBINACA, ADB-CHMINACA, JWH-018,

d) z wykazu nowych substancji psychoaktywnych: FUB-AMB, ADB-FUBINACA, N-etylopentylon (N-etylonorpentylon), 2) rozszerzenie grupy IV–P o fenazepam i grupy I-N o ortofluorofentanyl.

Rozszerzenie wykazu

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. dokonano również zmian polegających na rozszerzeniu wykazu nowych substancji psychoaktywnych o kolejnych dziewięć substancji rekomendowanych Ministrowi Zdrowia przez Zespół ds. oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych.

W stosunku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r., w którym ujęto trzydzieści jeden nowych substancji psychoaktywnych, w projektowanej nowelizacji, wykaz nowych substancji psychoaktywnych został rozszerzony o kolejnych dziewięć substancji o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy i jednocześnie z wykazu przeniesiono trzy substancje do wykazu „2. SUBSTANCJE PSYCHOTROPOWE GRUPY II–P”. Nowy wykaz w postaci nazw i oznaczeń chemicznych będzie zawierał więc trzydzieści siedem nowych substancji psychoaktywnych.

Jak czytamy w uzasadnieniu, Zespół dokonał oceny potencjalnych zagrożeń, możliwości powodowania szkód społecznych oraz działania na ośrodkowy układ nerwowy, wynikających z używania następujących substancji: 3-FLUOROFENMETRAZYNA, KLONAZOLAM, FLUBROMAZOLAM, DIKLAZEPAM, 3-HYDROKSYFENAZEPAM, 4-HO-MiPT, ALD- 52, ETH-LAD, pF-4-METYLOAMINOREKS, rekomendując Ministrowi Zdrowia umieszczenie ich w wykazie nowych substancji psychoaktywnych. Minister zaakceptował rekomendacje.

Według Zespołu, substancje te wykazują działanie na ośrodkowy układ nerwowy, zostały zidentyfikowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz powodować szkody społeczne.

Żródło: RCL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz