Australia: Farmaceuci zaszczepią dzieci i młodzież

24 Maja 2019, 9:32 grypa wirus

Zbliżająca się na półkuli południowej zima sprawia, że decydenci zajmujący się zdrowiem podejmują kolejne inicjatywy na rzecz poprawy profilaktyki chorób zakaźnych. Władze Tasmanii zdecydowały, że rozszerzą kompetencje farmaceutów i umożliwią im szczepienie również młodszych pacjentów po 10 roku życia- donosi portal AJP.

Rozszerzenie kompetencji farmaceutów, którzy dotychczas mogli wykonywać szczepienia pacjentom dorosłym, to jeden z elementów przygotowań do nadchodzącego na Antypodach sezonu grypowego. Zdaniem Michaela Fergusona, tasmańskiego ministra zdrowia, przyjęte rozwiązanie ma na celu wzmocnienie gotowości personelu medycznego do pomocy pacjentom szukającym ochrony w postaci szczepienia. Wcześniej podobne rozwiązania przyjął rząd Australii.

Poproszony o komentarz John Dowling, lokalny lider samorządu aptekarskiego, nie krył zadowolenia z nowych możliwości, jakie otrzymali farmaceuci.

- Od kilku lat dostarczamy do społeczności szczepionki przeciwko grypie i szczepimy dorosłych pacjentów. Z roku na rok coraz większa liczba pacjentów korzysta również z możliwości zaszczepienia w lokalnej aptece. Ta decyzja to doskonały krok w stronę zapewnienia jeszcze lepszej ochrony przed grypą szerokiej populacji pacjentów- ocenił lider tasmańskich aptekarzy. - To wspaniale widzieć Tasmanię wśród pierwszych państw, w których farmaceuci mogą szczepić pacjentów powyżej 10 roku życia.

Nieco mniej entuzjazmy z decyzji tasmańskich władz wykazali natomiast lekarze, którzy przyznali, że rozszerzanie działań profilaktycznych można oceniać w kategorii wydarzeń pozytywnych, natomiast rozszerzenie możliwości administrowania szczepień w aptece powinno zostać wcześniej skonsultowane ze środowiskiem lekarskim. W ocenie dr Johna Davisa, wiceprezydenta tasmańskiego oddziału Australijskiego Towarzystwa Lekarskiego, podkreślił, że szczepienie u lekarzy rodzinnych jest najlepszą i najbezpieczniejszą opcją dla pacjentów chcących zabezpieczyć się przez zachorowaniem na grypę.

- W razie pojawienia się działań niepożądanych wynikających ze szczepienia lekarze są zdecydowanie lepiej przygotowani do opieki nad pacjentem - podkreślił w rozmowie z portalem AJP.

W najnowszych zaleceniach rząd Tasmanii zdecydował także o grupie pacjentów, którzy objęci zostaną programem bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. W grupie tej znajdą się m.in. seniorzy 65+, kobiety w ciąży, dzieci od 6 miesiąca życia do 5 roku życia, wszystkie osoby w wieku 6 miesięcy i więcej chore na choroby przewlekłe płuc, serca, cukrzycę czy też zmagające się z upośledzoną odpornością, a także rdzenna ludność tych obszarów.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz