Neumann: Nie ma zagrożenia dla ustawy o informatyzacji

08 Października 2015, 13:00

Nie ma zagrożenia dla ustawy o informatyzacji -  zapewnił nasz portal Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia i poinformował, że dziś jeszcze odbędzie się dodatkowe posiedzenie komisji w tej sprawie.

Z kolei poseł Józefa Hrynkiewicz, zapytana o dalsze losy ustawy po złożonym przez nią wniosku o wystąpienie do Biura Analiz Sejmowych o opinię do poprawek Senatu, odpowiedziała: - W tym Sejmie nie ma żadnego blokowania, bo jeżeli  uchwalimy, że Pani Kidawa-Błońska jest po prostu miss świata, to za chwile taka ustawa wyjdzie.

Na pytanie o przyczyny złożenia wniosku odpowiedziała: - Ustawy, która wyszła z Sejmu do Senatu, nie widział GIODO, bo ustawa została zmieniona przez podkomisję (32 artykuły z 52), potem przez komisję (18).  W związku z tym GIODO opiniował tylko projekt, który wyszedł z rządu, a w Sejmie był procedowany i wyszedł z niego zupełnie inny projekt – tłumaczyła posłanka. -  Ustawa musi mieć opinię GIODO i Biura Analiz Sejmowych – dodała.

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia posłowie Platformy Obywatelskiej przegrali głosowanie w sprawie złożonego przez profesor Józefę Hrynkiewicz wniosku o wystąpienie do Biura Analiz Sejmowych o opinię do poprawek Senatu.  Tym samym Komisja przerwała prace nad tą ustawą do czasu uzyskania odpowiedzi BAS. To stawia pod znakiem zapytania dalsze losy tego projektu. Miał on być głosowany na tym posiedzeniu Sejmu.  Bez stanowiska Komisji Zdrowia w tej sprawie głosowanie nie będzie się mogło odbyć.

Prof. Hrynkiewicz w swoim wystąpieniu na posiedzeniu zwróciła uwagę na wątpliwy sposób procedowania ustawy. Przypomniała, że w czasie prac podkomisji i Komisji Zdrowia Ministerstwo Zdrowia zaproponowało ponad 40 poprawek do tego projektu, które zostały zgłoszone następnie przez posłów PO i przyjęte przez Komisję. Zdaniem Prof. Hrynkiewicz ustawa została tym samym znacząco zmieniona, więc opinie które były do niej wydane na etapie konsultacji są nieaktualne, co ma ogromne znaczenie m.in. w przypadku opinii GIODO w zakresie ochrony danych osobowych.

Agnieszka Gołąbek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz