28.05. konferencja Fundacji DKMS o rozwoju polskiej transplantologii

24 Maja 2019, 15:26

Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Aspekty Medyczne i psychologiczne życia z powracającą chorobą nowotworową - to tytuł organizowanej  w najbliższy wtorek, 28 maja przez Fundację DKMS konferencji.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day) to dobry moment na to, żeby sprawdzić, co nowego dzieje się w polskiej transplantologii – i jakie znaczenie będzie to miało dla Pacjentów hematoonkologicznych. Z tej okazji, 28 maja Fundacja DKMS organizuje konferencję pt.: „Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Aspekty Medyczne i psychologiczne życia z powracającą chorobą nowotworową”, w której udział wezmą eksperci, Dawcy szpiku, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz Pacjenci wraz z rodzinami.Wydarzenie honorowym patronatem objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

Celem tegorocznej konferencji jest zwrócenie uwagi na problematykę, związaną z chorobami nowotworowymi krwi, szczerzenie idei dawstwa komórek macierzystych i krwi, a przede wszystkim zaprezentowanie filarów, założeń oraz osiągnięć Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów.

Fundacja DKMS została sponsorem drugiego niekomercyjnego, wieloośrodkowego, międzynarodowego badania IntReALL SR HR 2010, dotyczącego leczenia dziecięcej nawrotowej ostrej białaczki limfoblastycznej. Podjęte przez Fundację DKMS działania mają poprawić sytuację Pacjentów, w czasie przebiegu choroby i procesu leczenia, a także wesprzeć personel medyczny w jak najlepszej opiece nad Pacjentami hematoonkologicznymi.

Badanie w celu optymalizacji leczenia

IntReALL 2010 to międzynarodowe, niekomercyjne badanie kliniczne nad optymalizacją protokołu leczenia pierwszego nawrotu ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) standardowego i wysokiego ryzyka u dzieci. Ostra białaczka limfoblastyczna jest najczęściej występującą w okresie dzieciństwa chorobą nowotworową, w której zachorowalność wynosi około 4/100 000 dzieci rocznie. Do wznowy białaczki dochodzi u około 15-20 proc. pacjentów i jest ona główną przyczyną zgonu w tej grupie.

Wobec małej liczby chorych, jedynie obserwacje wieloośrodkowe mogą ustalić optymalne metody leczenia tej grupy Pacjentów. Uruchomiony w Polsce z pomocą Fundacji DKMS program ma na celu umożliwienie udziału polskich ośrodków pediatrycznych w projekcie, aby przyspieszyć optymalizację standardów opieki medycznej w opornych białaczkach limfoblastycznych. Wszystko po to, aby zwiększyć wskaźnik przeżywalności chorych i zmniejszyć skutki uboczne zastosowanych terapii. Protokół badania został zaprojektowany przez europejskich ekspertów w dziedzinie terapii nawrotów ALL u dzieci – Resistant Diseases Committee. Badanie realizowane będzie w 3 ośrodkach pediatrycznych w Polsce.

W eksperckim gronie

Tegoroczna konferencja skupi się na dwóch obszarach tematycznych – wznowie białaczki u dzieci i młodzieży - w ujęciu medycznym a także chorobie nowotworowej w perspektywie psychologicznej. W panelach dyskusyjnych udział wezmą eksperci w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, koordynatorzy badania, psychoonkolodzy, Pacjenci wraz z rodzinami oraz Dawcy szpiku. W gronie zaproszonych prelegentów znajdą się m.in.:

  • Prof. Jan Styczyński – Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej
  • Prof. Ewa Gorczyńska – Krajowy Koordynator badania klinicznego
  • Dr Tigran Torosian – Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS
  • Jan Salomonik – Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
  • Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta
  • Prof. Marzena Samardakiewicz – Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego
  • Agnieszka Bochnia – Koordynator Centrum Konsultacyjnego Onkomocni, psycholog
    i psychoterapeuta Kliniki Mentalnej w Przylądku Nadziei

Konferencja odbędzie się 28 maja w godzinach 12.00 – 15.00 w Fortecy Kręglickich w Warszawie.

Źródło: Fundacja DKMS

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz