Dzień otwarty w OW NFZ: profilaktyka czerniaka i innych nowotworów skóry

24 Maja 2019, 15:33

Dzień Otwarty w oddziałach wojewódzkich NFZ poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka, w ramach kampanii społecznej "Planuję Długie Życie" organizują w najbliższą sobotę , 25 maja, Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak podkreśla NFZ, czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego jeden na trzech pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97 proc. szans na całkowite wyleczenie.  Podczas sobotniego dnia otwartego Oddziały Wojewódzkie NFZ zaoferują bezpłatne i specjalistyczne badania w kierunku wykrycia nowotworów skóry oraz konsultacje z lekarzami dermatologami.

Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że umieralność z powodu czerniaka w Polsce jest o 20 proc. wyższa niż średnia dla Unii Europejskiej. Według danych Akademii Czerniaka w 2015 roku liczba zgonów związanych z tym złośliwym nowotworem skóry przekroczyła 1,5 tys. Dla porównania w 1990 roku umieralność była o ponad połowę mniejsza.

– Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim czerniaka – potwierdza prof. n. med. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal aż 85 proc. Polaków w ogóle nie bada u lekarza podejrzanych znamion.

– Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno, zwłaszcza czerniaki są przyczyną znacznej śmiertelności – zaznacza prof. I.Walecka.

– Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry, liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia – podkreśla.

Podczas Dnia Otwartego będzie można wyrobić też Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzić Profil Zaufany, czyli elektroniczną tożsamość oraz założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP), umożliwiające dostęp do historii skierowań, wizyt lekarskich i recept. Dodatkowo chętni skorzystają z pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.

Źródło: NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz