WHO publikuje wytyczne dotyczące zapobieganiu demencji

24 Maja 2019, 13:52 lekarz wizyta senior

Niektóre choroby tj. nadciśnienie, cukrzyca, hipercholesterolemia, otyłość i depresja oraz izolacja społeczna, zwiększają ryzyko wystąpienia chorób otępiennych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce dzięki modyfikacji tych czynników zapobiegać demencji.

 „Obecność potencjalnie modyfikowalnych czynników ryzyka oznacza, że zapobieganie demencji jest możliwe dzięki nowatorskiemu podejściu do zdrowia publicznego” - twierdzą autorzy raportu.

WHO podkreśla dwanaście obszarów działania, w które państwa powinny ingerować w celu zmniejszenia ryzyka demencji. Dorośli z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi powinni wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Ważne jest również zaprzestanie palenia, walka z uzależnieniem od alkoholu i zdrowa dieta.Ponadto WHO zaleca „interwencje poznawcze”, na przykład osobom starszym oraz aktywność społeczną.

Działania podejmowane przez państwo

Według WHO około 50 milionów ludzi na świecie cierpi na demencję, z czego około 60 procent z nich żyje w krajach o niskich i średnich dochodach. „Każdego roku pojawia się prawie dziesięć milionów nowych przypadków otępienia. Łączna liczba osób z demencją szacowana jest na 82 miliony w 2030 r. i 152 miliony w 2050 r. Demencja jest również problemem gospodarczym, prowadzącym do wzrostu kosztów dla rządów, społeczności i rodzin.

WHO zatwierdziło globalny plan działania na rzecz walki z demencją, dotyczący siedmiu głównych obszarów.

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz