Nowości książkowe dotyczące obszaru zdrowia - co warto przeczytać?

25 Maja 2019, 16:12

Ten rok jest wyjątkowo płodny jeśli chodzi o nowości książkowe dotyczące obszaru zdrowia. Po tematy związane z medycyną lub zapleczem pracy lekarzy i pielęgniarek sięgają zarówno polscy jak i zagraniczni autorzy. Wybierając się do księgarni lub na trwające właśnie Warszawskie Targi Książek warto zwrócić uwagę na kilka pozycji - pisze Patrycja Rzucidło-Zając, na codzień specjalista ds. komunikacji zdrowotnej, po godzinach współautorka bloga o książkach booklove.pl.

Pierwsza seria książek to pozycje, zwykle reportażowe poświęcone pracy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych.

Zestawienie otwiera – Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym Pawła Kapusty (Wydawnictwo Agora) co prawda reportaż wydany jeszcze w ubiegłym roku, ale o książce ponownie zrobiło się głośno za sprawą nominacji do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Już sam tytuł jest bardzo wymowny, a jeszcze więcej odsłania fragment książki „2240,00 zł (słownie: dwa tysiące dwieście czterdzieści złotych, zero groszy). Oto wypłata za ponad 80 interwencji w miesiącu, w tym wyjazdy do czterech ciężkich wypadków samochodowych, pięć reanimacji i cztery osoby własnoręcznie skradzione śmierci. Paragon na ludzkie życie opiewa w Polsce na 14 złotych netto za godzinę.” Kapusta w swoim reportażu stworzył kalejdoskop absurdalnych historii systemu ochrony zdrowia, w które uwikłani są wszyscy jego uczestnicy - ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki, a na końcu oczywiście pacjenci. To przede wszystkim jednak opowieść o ludziach, którzy za wszelką cenę próbują ratować ludzkie życie i wbrew procedurom łatają systemowe niedoróbki, za które często płaci się zdrowiem lub życiem.

Ciekawie zapowiada się także nowa wydana niedawno książka autorstwa młodego szwedzkiego lekarza Christiana Unge „Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze” (Wielka Litera). Ten młody lekarz zaraz po ukończeniu studiów zdobywa doświadczenie w skrajnie różnych warunkach i systemach. Wyrusza do Afryki, gdzie w ekstremalnych warunkach próbuje skonfrontować nabytą wiedzę z prawdziwą walką o ludzkie życie, dokształca się w amerykańskich klinikach i najnowocześniejszych szwedzkich szpitalach. Wszędzie zderza się z trudną rzeczywistością pracy w szpitalu, która utrudnia podstawowy cel jakim jest ratowanie ludzkiego życia. Unge szczerze opowiada także o błędach, jakie popełnił w czasie swojej praktyki „Sylvestre miał tylko dziewiętnaście lat, kiedy umarł na moich rękach. To mój błąd był przyczyną jego śmierci”. Błędach, które zdarzają się każdemu lekarzowi z różnych powodów – z powodu zmęczenia, stresu, nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności

 

 

Kolejne książki poświęcone zawodowi, które pojawiają się niemal w tym samym czasie to dwie pozycje poświęcone pielęgniarkom: W czepku urodzone autorstwa Weroniki Nawary (Wydawnictwo Otwarte) oraz Pielęgniarki autorstwa Brytyjki – Christie Watson (Wydawnictwo Marginesy). Obie książki przeprowadzają przez kulisy pracy szarych eminencji systemu zdrowia i przybliżają zwykłe-niezwykłe kobiety, które zdecydowały się na ten zawód. Napisane przez praktykujące pielęgniarki są ważnym głosem w debacie na temat godności tego zawodu, o którym pisze w wymownym fragmencie Watson „Przez 20 lat służby tak wiele straciłam, ale jeszcze więcej zyskałam. Pragnę podzielić się z Tobą dramatami i radościami towarzyszącymi tej niezwykłej pracy..... Bo prędzej czy później każdy z nas wymaga opieki. I każdy komuś opieką służy".

W nieco innym klimacie jest wydana w tym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego książka Sprawy Sercowe. Jej autor - Thomas Morris to ceniony dziennikarz BBC, który relacjonując kilkanaście przełomowych operacji wykonanych na ludzkim sercu opowiada historię dziedziny medycyny – kardiochirurgii. Fascynująca, a momentami wstrząsająca książka która pozwala na moment zajrzeć przez ramię chirurgom i podejrzeć najbardziej spektakularne operacje - od zabiegu wyjęcia igły wbitej w pierś londyńskiego blacharza, poprzez przełomową operację usunięcia odłamka szrapnela z serca rannego, po użycie protezy z drukarki 3D.

Ciekawą serie książek dotykających świat nauki i medycyny proponuje także Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. W śród nowości znajdziemy obecnie 3 książki, na które warto zwrócić uwagę.

Pierwsza pozostająca w nurcie „kulis zawodu” - Robimy wszystko, co w naszej mocy, Danieli Lamas (Seria z Linią) to wspomnienia lekarki z oddziału intensywnej opieki medycznej, która sprawdza co wydarzyło się z ich pacjentami lub ich rodzinami po wyjściu ze szpitala próbując odpowiedzieć na pytanie  jak funkcjonują ludzie, którym nowoczesna medycyna przedłużyła życie o kolejne dni, miesiące, a czasami lata?

Kolejne pozycje to książki poświęcone już stricte nauce. Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości autorstwa Adam Piore to fascynującą podróż do świata bioinżynierii. Autor odwiedzając naukowców zajmujących się neuronauką, medycyną regeneracyjną i bioniką, pokazuje nam zaplecze prac badawczych pozwalających na nowatorskie leczenie ciała i umysłu jak „kombinezon mięśniowy”, który pomaga czubkami palców podnosić ciężar o wadze 40 kilogramów, czy „viagra dla umysłu”.

 

Druga pozycja Homo hapitcus. Dlaczego nie możemy żyć bez zmysłu dotyku - Martina Grunwalda poświęcona jest zmysłowi dotyku. Autor książki, który jest kierownik jedynego w Europie laboratorium zajmującego się zmysłem dotyku, dowodzi, że to właśnie ten zmysł jest nam niezbędny do przeżycia i o wiele ważniejszy niż słuch, węch czy smak. Obrazowo opisuje fascynujący proces powstawania wrażeń dotykowych i spektrum problemów oraz zagadnień związanych z tym zmysłem jak  bóle fantomowe, czy techniki masażu noworodków.  Premiera 29 maja 2019 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz