Kto od zdrowia trafi do PE?

27 Maja 2019, 9:43

Dwójka były ministrów zdrowia- Ewa Kopacz oraz Bartosz Arłukowicz- kandydująca z list Koalicji Europejskiej, otrzymała we wczorajszych wyborach do Parlamentu Europejskiego bilet do Brukseli.

Startująca w Wielkopolsce Ewa Kopacz uzyskała w sumie 268,1 tys. głosów, natomiast jej partyjny kolega i jednocześnie przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia- Bartosz Arłukowicz uzyskał 232,4 tys. głosów.

W tym miejscu warto pamiętać o obietnicach wyborczych przyszłych europosłów. Przypomnijmy, że w tzw. planie Arłukowicza przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia deklarował, że będzie walczyć o to by w Europie wprowadzono przepis gwarantujący wszystkim obywatelom dostęp do wszystkich zatwierdzonych przez WHO procedur medycznych. Deklarował również budowę wspólnej, europejskiej platformy, której głównym celem byłoby negocjowanie cen leków z koncernami farmaceutycznymi.

Natomiast Ewa Kopacz w trakcie kampanii wyborczej deklarowała wsparcie dla stworzenia ogólnoeuropejskiego programu walki z rakiem, którego to beneficjentem miałby zostać m.in. Wielkopolskie Centrum Onkologii. Podkreślała, że to właśnie w UE chciałaby szukać wsparcia finansowego dla tworzonego przy WCO ośrodka protonoterapii.

Według danych z 99,25 proc. obwodowych komisji wyborczych PiS uzyskał 45,57 proc., natomiast druga Koalicja Europejska otrzymała 38,29 proc. głosów.

AM

Koalicja Europejska z pomysłem na polskie zdrowie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz