Apel OZZL o udział pacjentów w manifestacji 1 czerwca

27 Maja 2019, 11:33 psycholog psychiatria pacjent lekarz terapia

W najbliższych dniach, 1 czerwca br odbędzie się w Warszawie manifestacja organizowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, która ma być "protestem przeciwko lekceważeniu ochrony zdrowia Polaków przez kolejne ekipy rządowe".Za przejaw lekceważenia organizacja uznaje m.in. niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia, powodujące kolejki do leczenia.

- Kolejne rządy przekonują nas „od zawsze”, że nie można zwiększyć nakładów na leczenie Polaków, bo brakuje na to pieniędzy. Tymczasem na inne cele pieniądze zawsze były i są. Gdy ponad rok temu lekarze rezydenci domagali się zwiększenia nakładów na zdrowie Polaków do 6,8% PKB w ciągu trzech lat, usłyszeli od przedstawicieli rządu że takich pieniędzy „nie ma i nie będzie”. Dzisiaj okazuje się, że pieniądze są i to w kwocie, która pozwoliłaby osiągnąć postulowany poziom finansowania już w tym roku (a nie za 3 lata). Już dzisiaj można by zatem uratować życie wielu tysięcy Polaków, ale rządzący nie chcą tego zrobić, wydając nasze wspólne pieniądze na inne cele - czytamy.

OZZL zaprasza do udziału w manifestacji 1 czerwca. "Musicie pokazać, że rządzący nie mogą lekceważyć Was, Waszego zdrowia i życia. Musicie pokazać politykom, że kto nie dba o ochronę zdrowia nie ma prawa sprawować władzy w demokratycznym państwie. Nie zostawiajcie nas – pracowników ochrony zdrowia – samych w walce o zdrowie Polaków " - apelują związkowcy.

Początek manifestacji godzina 13 – przed gmachem Ministerstwa Zdrowia, następnie przemarsz ul Miodową, Traktem Królewskim i ul. Wiejską przed siedzibę Sejmu RP, gdzie będą miały miejsce wystąpienia przedstawicieli pacjentów i pracowników medycznych. Planowane jest też złożenie petycji do Władz RP w sprawie podjęcia działań zmierzających do likwidacji kolejek do leczenia w publicznej ochronie zdrowia.

 źródło: OZZL

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz