Niemcy: Recepta na aplikacje mobilne

28 Maja 2019, 9:58 stetoskop telefon informatyzacja

W zeszłym tygodniu niemiecki minister zdrowia przedstawił plan digitalizacji służby zdrowia. Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest możliwość przepisywania aplikacji.

Dzięki ustawie Spahn chce zapewnić, że aplikacje klasyfikowane są jako urządzenia medyczne i przepisywane przez lekarzy, a zatem refundowane przez zakłady ubezpieczeń zdrowotnych. Powinno to obejmować aplikacje, które pomagają pacjentom z cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi, w ciąży lub z chorobą psychiczną. Federalny Instytut ds. Leków i Wyrobów Medycznych ma za zadanie utrzymywać „oficjalną listę refundowanych cyfrowych aplikacji zdrowotnych i decydować o włączeniu na żądanie producentów”, stwierdza uzasadnienie.

Innowacyjna ustawa

Ministerstwo zdrowia forsuje swój pomysł digitalizacji służby zdrowia również poprzez wprowadzanie kar. Gabinety lekarskie, które nie będą wprowadzały nowoczesnych rozwiązań muszą liczyć się z karą rzędu 2,5 proc. od zysków.

Ministerstwo promuje również telemedycynę: na swoich stronach internetowych lekarze będą mogli informować o oferowanych wideokonsultacjach. Poza tym zachęca się do inwestowania w start-upy i będzie inwestowało w badania dotyczące nowoczesnych rozwiązań w służbie zdrowia. 

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz