Wielka Brytania apeluje o szczepienie dzieci przeciwko odrze

29 Maja 2019, 8:44 Szczepienia

Brytyjskie służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne zaapelowały do obywateli o pilne zaszczepienie dzieci kwalifikujących się do szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na wyspach odnotowano aż 231 potwierdzonych przypadków odry.

Eksperci Public Health England (PHE) w komunikacie do obywateli wskazali, że dotychczasowe ogniska odry pojawiające sie w Wielkiej Brytanii dotyczyły w głównej mierze społeczności niezaszczepionych, a także tych powiązanych etnicznie z krajami, w których obecnie odra sieje spustoszenie. Część zachorowań dotknęła również osoby, które pominęły przyjęcie szczepionki MMR w młodości. Niestety statystyki dotyczące wyszczepialności przeciwko odrze, śwince i różyczce wskazują, że nie udało osiągnąć bezpiecznego poziomu 95 proc. dzicie poniżej 5 roku życia zaszczepionych szczepionką MMR- ostatnie statystyki wskazały, że w czwartym kwartale 2018 roku odsetek ten wyniósł 94,9 proc.

- Ponad 30 lat temu wprowadziliśmy szczepionkę MMR i od tego czasu szacuje się, że nasz program szczepień zapobiegł blisko 1,8 miliona bolesnych i potencjalnie śmiertelnych przypadków świnki. Szczepionka była i nadal jest ogromnym przełomem w poprawie zdrowia dzieci i młodzieży- podkreśliła Seema Kennedy, minister odpowiedzialna za zdrowie publiczne w rządzie Teresy May. Dodała również, że żadne dziecko ani młoda osoba nie powinna cierpieć z powodu świnki, odry czy różyczki, a odpowiedzialnością decydentów oraz całego systemu ochrony zdrowia jest niedopuszczenie do dalszego wzrostu liczby przypadków chorób zakaźnych z przeszłości.

 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz