Płaca minimalna znów wyraźnie w górę. Szpitale odczują skutki

29 Maja 2019, 9:44 pieniądze

Proponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku to 2450 zł brutto miesięcznie – poinformowała dziś Elżbieta Rafalska. Przypomnijmy, że część pracowników placówek medycznych otrzymuje właśnie minimum. Podobnie jest w przypadku firm realizujących np. usługi związane ze sprzątaniem, praniem dla szpitali. Ile wyniesie stawka godzinowa?

Proponowana minimalna stawka godzinowa w 2020 r. to 16 zł brutto.

- Proponujemy i kierujemy do konsultacji społecznych wzrost płacy minimalnej o 200 zł do 2450 zł - powiedziała podczas briefingu Rafalska.

Obecnie płaca minimalna to 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł. Z kolei w 2018 r. pensja minimalna wynosiła 2100 zł, a minimalna stawka godzinowa – 13,70 zł.

Jak zwrócił uwagę na Twitterze Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, propozycja Rafalskiej jest pomiędzy tym, czego oczekiwały związki zawodowe, a propozycjami reprezentantów pracodawców. 

Wzrost płac dla najsłabiej wynagradzanych pracowników znów podwyższy koszty działania poradni i szpitali, które w takich przypadkach nie mają indeksowanej z automatu stawki przez NFZ. A rosną im koszty wynagrodzeń i usług zewnętrznych jak np. sprzątanie czy pranie. Warto też pamiętać, że placówki w takiej sytuacji podnoszą nie tylko najniższe pensje, bo muszą starać się zachować siatkę płac - tak by osoby o różnym wykształceniu, kompetencjach i odpowiedzialności nie zarabiały tyle samo. 

 

Będą dalsze wzrosty. Minimum wzrośnie do połowy średniej płacy

- Zmierzamy do tego, aby płaca minimalna stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia - zaznaczyła szefowa MRPiPS.

Jak podało ministerstwo pracy na Twitterze, relacja płacy minimalnej w 2020 roku do przeciętnego wynagrodzenia to 46,9 proc.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz