Głównym celem tegorocznego konkursu było wyłonienie wdrożonych w ubiegłym roku innowacji w obszarze praktyki pielęgniarskiej lub organizacji pracy zespołów pielęgniarskich. Prócz udziału w konferencji nagrodą dla lauretów jest roczne uczestnictwo w konsultacjach przy ministrze zdrowia w obszarze pielęgniarstwa i położnictwa.
- Konkurs jest elementem cyklu działań podjętych wspólnie z związkami pielęgniarskimi, mające na celu promocje zawodu pielęgniarki i położnej - mówiła wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. - Chcemy, aby młodzi absolwenci szkół średnich postrzegali zawód pielęgniarki i położnej jako zawód atrakcyjny - mówiła, dodając że w ostatnim czasie zawód ten przeżywał kryzys. - Opanowaliśmy deficyt kadr - dodała.
- Żeby zasypać lukę pokoleniowa powinniśmy podwoić liczbę absolwentów - mówiła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Dodała jednak, że wokół pielęgniarstwa i położnictwa "dzieje się bardzo dużo dobrego" . Sam fakt, że do konkursu zgłosiło się tyle osób ma świadczyć o rozwoju zawodu w polskiej ochronie zdrowia.
- Mamy okazje pokazać pielęgniarki i pielęgniarzy wykonujących innowacyjne projekty, nakierowane na nowoczesne rozwiązania. Liczymy, że działania nagrodzonych pielęgniarek będą inspiracją dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy - mówiła wiceminister J. Szczurek-Żelazko.
Kto został pielęgniarką/pielęgniarzem roku?
Pielęgniarką roku, zajmując I miejsce, została Beata Nowak wraz z zespołem z Małopolskiego Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet w Krakowie. Nagrodę przyznano za wdrożenie modelu opieki okołoporodowej w opiece nad matką i dzieckiem z wadą letalną.
II i III miejsce kolejno otrzymali: Konrad Baumgart z zespołem z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Szpitala Klinicznego im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu oraz Małgorzata Gdesz z zespołem z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu za pracę: zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa pacjentowi poddanemu terapii ECMO w czasie kwalifikacji, transportu i pobytu na oddziale docelowym oraz Szkoła Radzenia sobie w chorobie i niepełnosprawności.
JK