Niemcy: Szpitale chcą regulacji norm zatrudnienia pielęgniarek

29 Maja 2019, 13:36 pielęgniarka

Według szpitali obecne zasady dotyczące minimalnej ilości personelu w opiece szpitalnej są nieodpowiednie. Takim wnioskiem Niemieckie Stowarzyszenie Szpitali (DGK) podsumowało sytuację w swoim kwartalnym raporcie.

 „Szpitale, personel pielęgniarski, stowarzyszenia i związki zawodowe uważają, ze obecne limity są nierealne. Potrzebujemy dobrze wykwalifikowanego personelu, który zapewni opiekę medyczną na wysokim poziomie”- powiedział prezes DKG Gerald Gaß.

Odniósł się on tym samym do danych z ponad 23 000 jednostek z około 3860 oddziałów w 803 szpitalach podlegających obowiązkowi zgłoszenia minimalnej liczby personelu medycznego. Wiele szpitali z powodu braku personelu musiało ograniczyć liczbę łóżek. Ponadto wiele oddziałów skarży się na niezwykle wyśrubowane wymagania biurokratyczne.

Potrzeba rozwiązań systemowych

„Z brakiem personelu pielęgniarskiego można radzić sobie tylko poprzez wprowadzenie rozwiązań systemowych” - powiedział prezes DKG. Konieczna jest całkowita zmiana koncepcji. „DKG zadeklarowała chęć współpracy ze stowarzyszeniami pielęgniarek i związków zawodowych w celu opracowania takiej koncepcji” - podkreślił Gaß.

Od stycznia tego roku istnieje wymóg zatrudnienia minimalnej ilości personelu pielęgniarskiego na oddziale intensywnej opieki medycznej, geriatrii, kardiologii i traumatologii. Na przykład na oddziale intensywnej opieki pielęgniarka powinna opiekować się nie więcej niż 2,5 pacjentami podczas zmiany dziennej.

Na konferencji zarządzających szpitalami w Berlinie w tym tygodniu wiele jednostek skarżyło się na brak możliwości spełnienia norm zatrudnienia. W wielu przypadkach prowadziło to do przesuwania pielęgniarek pomiędzy oddziałami.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz