2 tys. transplantacji nerek w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

29 Maja 2019, 13:40

Pierwszy przeszczep nerki w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbył się w 1980 roku, od tego czasu wykonano tutaj już 2 tys. tego typu procedur. Przeszczepianie nerek to jeden z najprężniej rozwijających się programów transplantacyjnych w UCK.

Całkowita liczba przeszczepionych nerek w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w 2017 r. wyniosła 125, czyli najwięcej w kraju. W 2018, zgodnie z ogólnopolską tendencją, ta liczba spadła do 95.

W związku z okrągłą liczbą przeczepionych nerek 28 maja 2019 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym odbyła się konferencja prasowa. Jej uczestnicy: dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK, prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, prof. Zbigniew Śledziński, ordynator Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej, prof. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a także Anna Milecka, koordynator Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji dziękowali wszystkim osobom związanym z przeszczepami nerek za wyjątkowe zaangażowanie, dyspozycyjność, często nienormowane godziny pracy.

- Naszym oczkiem w głowie jest przeszczepianie wyprzedzające, które wprowadziliśmy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w 2003 roku. Zaobserwowaliśmy, że przynosi znakomite efekty. Większość takich chorych otrzymuje przeszczep zanim wymaga dializy.  Przeżywalność nerek i chorych jest lepsza niż w przypadku transplantacji po jakimś czasie trwania leczenia dializami - podkreśla prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK.

Nerki pobiera się zazwyczaj są od dawców zmarłych, transplantacje od dawców żywych stanowią jedynie kilka procent, przynoszą jednak najlepsze rezultaty. W UCK po raz pierwszy przeszczepiono nerkę od dawcy żywego w 1999 r. Personel gdańskiego ośrodka transplantacyjnego wykonuje zarówno przeszczepy od dawców żyjących spokrewnionych, jak i niespokrewnionych.

Po zabiegu transplantacji chory musi pozostawać pod nadzorem specjalistów, niezbędne jest także przyjmowanie leków immunosupresyjnych, jednak przeszczep nerki pozwala uniknąć wielu dolegliwości, dając chorym szansę na normalne życie.  Ustępuje wiele przewlekłych powikłań związanych z długotrwałą niewydolnością nerek (np. nadczynność przytarczyc oraz inne zaburzenia hormonalne, świąd skóry, niedokrwistość, zaburzenia kostne). Możliwy jest powrót do czynnej pracy zawodowej, sportów rekreacyjnych, a nawet ciąża. Co więcej,  nie trzeba przestrzegać uciążliwych ograniczeń w zakresie ilości przyjmowanych płynów i rodzaju pokarmów.

Przeszczepiona nerka ulega jednak stopniowemu niszczeniu. Pacjent z niewydolną nerką przeszczepioną powinien być rozważony jako kandydat do kolejnej formy leczenia nerkozastępczego w tym do transplantacji tego organu. Może być ona wykonana, o ile chory spełnia kryteria włączenia na listę oczekujących, nawet zanim konieczne będzie dializowanie.

Poza nerkami w Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznym przeszczepia się także szpik, rogówki, serca, płuca, wątrobę oraz wyspy trzustkowe – w 2018 roku łącznie 317 organów.

źródło: mat. pras. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz