100 miejsc na kierunku lekarskim w nowym Wydziale Medycznym na UKSW

29 Maja 2019, 15:42 lekarze

Humanizacja w leczeniu pacjentów przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii cyfrowych i trójwymiarowego obrazowania (3D) ma być podstawą kształcenia lekarzy i pielęgniarek w Collegium Medicum na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Inicjatorem utworzenia Wydziału Medycznego na uczelni specjalizującej się w naukach społecznych i humanistycznych jest ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW. Na nowym Wydziale Medycznym na kierunku lekarskim przygotowano 100 miejsc.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, który wziął w środę udział w konferencji na temat uruchomienia kierunku lekarskiego na UKSW podkreślił, że dążenia wieloletnie do powstania kierunku lekarskiego zostały zwieńczone sukcesem. - To sukces i radość dla polskich pacjentów, bo będziemy mieli więcej kadr, i w świecie lekarskim (…) – mówił.

Minister pytany o to, jakiej medycyny potrzebujemy w przyszłości wskazał,  że te obszary, które bardzo szybko zmieniają się w zakresie kształcenia, wiedzy, nauki to silna informatyzacja medycyny. Jak mówił, chodzi tu zarówno o sztuczną inteligencję oraz big data czy matematyczne modelowanie.

- Drugi obszar to wchodzenie nowych innowacyjnych technologii i metod terapii. Tu postęp jest gigantyczny i coraz szybszy. Pozostaje tu tylko walka o zwiększanie nakładów i finansowanie tych nowych technologii – mówił minister jednocześnie zastrzegając, że trzeba to robić w sposób racjonalny tak, aby finansować te obszary, które przynoszą korzyści pacjentowi.

Ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW podziękował tym, którzy włączyli się w prace nad uruchomieniem wydziału medycznego. Dodał, że wydział medyczny jest pierwszą tego typu jednostka w uniwersytecie o charakterze katolickim.

- Jesteśmy w przededniu budowy trzeciego kampusu z centrum naukowo-badawczym, w którym będą laboratoria służące medycynie cyfrowej – poinformował nawiązując do słów ministra zdrowia o rosnącym znaczeniu informatyzacji medycyny i nowych technologii. Nowy kampus w Dziekanowie Leśnym ma powstać do końca 2019 r.

Przez pierwsze dwa lata studentom obu kierunków, lekarskiego i pielęgniarskiego, zapewnione ma być kształcenie na terenie kampusu UKSW przy ul. Wóycickiego. Oprócz sal wykładowych  działają tam od dwóch lat nowoczesne laboratoria biologiczno-chemiczne, wyposażone na światowym poziomie, które były tworzone już z myślą o wydziale medycznym.

Zajęcia będą odbywały się w Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych oraz powołanych w 2016 r. Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II. W zakresie zajęć praktycznych z anatomii UKSW podjął współpracę z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie będą odbywały się zajęcia z anatomii prowadzone przez pracowników WUM. Uczelnia podpisała też umowy z Luxmedem, a wkrótce podpisze porozumienie ze szpitalem bielańskim.

Bazą kliniczną dla medycyny na UKSW będą w większości jednostki medyczne w Warszawie: Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia  Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie oraz Instytut Matki i Dziecka.

Z kolei strategicznym partnerem w kontaktach zagranicznych została Poliklinika Gemelli w Rzymie, która jest oficjalnym szpitalem papieża. Kolejnymi partnerami mają być też klinika w Nawarze w Hiszpanii, niemiecka ISKAR Klinikum w Monachium. Uczelnia planuje wspólnie zabiegać o granty międzynarodowe  na rozwój badań naukowych, a także działań inwestycyjnych z myślą m.in. o rozwoju medycyny cyfrowej. Uczelnia rozpoczęła też współpracę z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych (ESASO) przy Szwajcarski Uniwersytecie w Lugano.

Uczelnia planuje także uruchomienie studiów podyplomowych w zakresie prawa medycznego.

BPO

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz