Projekt przewiduje, że osoby przybywające do SOR samodzielnie lub przewożone przez zespoły ratownictwa medycznego będą pobierały bilet z oznaczeniem czasu przybycia do SOR wraz z indywidualnym numerem pacjenta. Po zarejestrowaniu się poddane zostaną segregacji medycznej, w wyniku której po przeanalizowaniu zgłaszanych dolegliwości i wartości wybranych parametrów medycznych, zostaną zakwalifikowane do jednej z 5 kategorii:
1) kolor czerwony oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem;
2) kolor pomarańczowy oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut;
3) kolor żółty oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut;
4) kolor zielony;
5) kolor niebieski (świadczy o braku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, w której pomoc medyczna może być odroczony)
Pacjent będzie informowany o przydzielonej mu kategorii oraz o przewidywanym czasie oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem oddziału. W obszarze segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć umieszczone zostaną wyświetlacze, na których prezentowana będzie informacja o liczbie osób oczekujących na przyjęcie i czasie oczekiwania w poszczególnych kategoriach.
Osoby zakwalifikowane do dwóch grup świadczących o braku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, czyli do grupy zielonej lub niebieskiej, będą mogły być skierowane do podstawowej opieki zdrowotnej, w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, o ile udzielanie tych świadczeń będzie się odbywało w lokalizacji SOR. Na każdym etapie, począwszy od momentu pobrania biletu z numerem do rejestracji aż do zakończenia udzielania pomocy medycznej, będzie odnotowywany czas wykonania kolejnych czynności.
Pacjenci w razie potrzeby są poddawani ponownej segregacji medycznej, przy czym w odniesieniu do pacjentów przypisanych do kategorii oznaczonych kolorem zielonym i niebieskim, ponowną segregację medyczną - nie rzadziej niż jeden raz w ciągu każdej godziny oczekiwania pacjenta na pierwszy kontakt z lekarzem.
Usprawnienie pracy zespołów ratownictwa medycznego
Wprowadzono również wymóg posiadania w SOR sprzętu na wymianę z zespołami ratownictwa medycznego w zakresie desek ortopedycznych z kompletem pasów, w celu usprawnienia pracy zespołów ratownictwa medycznego i zapewnienia natychmiastowego powrotu tych zespołów do gotowości do realizacji kolejnego zgłoszenia, po przekazaniu pacjenta do szpitalnego oddziału ratunkowego i pobraniu deski na wymianę z SOR.
W projekcie rozporządzenia zawarto wymóg, aby liczba personelu SOR była dostosowania do liczby pacjentów przyjmowanych w poszczególnych kategoriach oraz do maksymalnych czasów oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem.
Nowy zawód- ratownik medyczny koordynujący lub pielęgniarka koordynująca pracę w SOR
Projektowane rozporządzenie przewiduje również możliwość zastąpienia pielęgniarki oddziałowej, o ile nie została ona wyłoniona w postępowaniu konkursowym, ratownikiem medycznym koordynującym lub pielęgniarką koordynującą pracę innych pielęgniarek lub ratowników w SOR. Pielęgniarka i ratownik medyczny koordynujący będą zobowiązany do posiadania dodatkowego wykształcenia oraz 5-letniego doświadczenia pracy w SOR.
Natychmiastowy dostęp do tomografii
Rozporządzenie przewiduje również, że w SOR powinien być zapewniony natychmiastowy dostęp do badania tomografii komputerowej, wraz z opisem. W zakresie wymagań odnoszących się do posiadania w SOR pomieszczenia do izolacji oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarnego zastosowano przepisy analogiczne, jak w przypadku izb przyjęć, z obowiązkiem spełnienia tych wymagań do dnia 1 stycznia 2021 r.
źródło:
JK
Zobacz również:
Ł.Szumowski: od października obowiązkowy triaż w największych SOR-ach
Ministerstwo zamówi szpitalom m.in. biletomaty do kolejek w SOR
Załącznik: