Ważne zmiany na SOR! Projekt rozporządzenia do konsultacji

29 Maja 2019, 15:26 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Biletomaty na oddziałach ratunkowych, segregacja pacjentów i bezlimitowy dostęp do tomografu, wymagany zestaw na wymianę sprzętu dla zespołów ratunkowych oraz utworzenie nowego zawodu koordynującego pracą na SOR - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. 

Projekt przewiduje, że osoby przybywające do SOR samodzielnie lub przewożone przez zespoły ratownictwa medycznego będą pobierały bilet z oznaczeniem czasu przybycia do SOR wraz z indywidualnym numerem pacjenta. Po zarejestrowaniu się poddane zostaną segregacji medycznej, w wyniku której po przeanalizowaniu zgłaszanych dolegliwości i wartości wybranych parametrów medycznych, zostaną zakwalifikowane do jednej z 5 kategorii:

1) kolor czerwony oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem;

2) kolor pomarańczowy oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut;

3) kolor żółty oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut;

4) kolor zielony;

5) kolor niebieski (świadczy o braku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, w której pomoc medyczna może być odroczony)

Pacjent będzie informowany o przydzielonej mu kategorii oraz o przewidywanym czasie oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem oddziału. W obszarze segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć umieszczone zostaną wyświetlacze, na których prezentowana będzie informacja o liczbie osób oczekujących na przyjęcie i czasie oczekiwania w poszczególnych kategoriach.

Osoby zakwalifikowane do dwóch grup świadczących o braku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, czyli do grupy zielonej lub niebieskiej, będą mogły być skierowane do podstawowej opieki zdrowotnej, w tym do  nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, o ile udzielanie tych świadczeń będzie się odbywało w lokalizacji SOR. Na każdym etapie, począwszy od momentu pobrania biletu z numerem do rejestracji aż do zakończenia udzielania pomocy medycznej, będzie odnotowywany czas wykonania kolejnych czynności.

Pacjenci w razie potrzeby są poddawani ponownej segregacji medycznej, przy czym w odniesieniu do pacjentów przypisanych do kategorii oznaczonych kolorem zielonym i niebieskim, ponowną segregację medyczną - nie rzadziej niż jeden raz w ciągu każdej godziny oczekiwania pacjenta na pierwszy kontakt z lekarzem.

Usprawnienie pracy zespołów ratownictwa medycznego

Wprowadzono również wymóg posiadania w SOR sprzętu na wymianę z zespołami ratownictwa medycznego w zakresie desek ortopedycznych z kompletem pasów, w celu usprawnienia pracy zespołów ratownictwa medycznego i zapewnienia natychmiastowego powrotu tych zespołów do gotowości do realizacji kolejnego zgłoszenia, po przekazaniu pacjenta do szpitalnego oddziału ratunkowego i pobraniu deski na wymianę z SOR.

W projekcie rozporządzenia zawarto wymóg, aby liczba personelu SOR była dostosowania do liczby pacjentów przyjmowanych w poszczególnych kategoriach oraz do maksymalnych czasów oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem.

Nowy zawód- ratownik medyczny koordynujący lub pielęgniarka koordynująca pracę w SOR

Projektowane rozporządzenie przewiduje również możliwość zastąpienia pielęgniarki oddziałowej, o ile nie została ona wyłoniona w postępowaniu konkursowym, ratownikiem medycznym koordynującym lub pielęgniarką koordynującą pracę innych pielęgniarek lub ratowników w SOR. Pielęgniarka i ratownik medyczny koordynujący będą zobowiązany do posiadania dodatkowego wykształcenia oraz 5-letniego doświadczenia pracy w SOR.

Natychmiastowy dostęp do tomografii

Rozporządzenie przewiduje również, że w SOR powinien być zapewniony natychmiastowy dostęp do badania tomografii komputerowej, wraz z opisem. W zakresie wymagań odnoszących się do posiadania w SOR pomieszczenia do izolacji oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarnego zastosowano przepisy analogiczne, jak w przypadku izb przyjęć, z obowiązkiem spełnienia tych wymagań do dnia 1 stycznia 2021 r.

 źródło:

JK

Zobacz również:

Ł.Szumowski: od października obowiązkowy triaż w największych SOR-ach

Ministerstwo zamówi szpitalom m.in. biletomaty do kolejek w SOR

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

X-men Wtorek, 25 Czerwca 2019, 7:25
Tomografii do wypęku!!!!radiologii klasycznej od metra technicy piętami się w tyłek biją a podwyżki pensji to żenada w porównaniu z wiodącymi zawodami w służbie zdrowia i gdzie tu P-rawo i S-prawiedliwość!!!*
Alina Piątek, 31 Maja 2019, 9:52
A skąd będą lekarze????bo ich brakuje
Jolanta l Piątek, 31 Maja 2019, 8:05
27.05.19 spedziłam na SOR 5godzin , w tym czasie 4 pacjentòw przyjetych , jedna pielęgniarka piłowała paznokcie druga czytała książkę , nastepna biegała roźeśmiana po gabinetach lekarz udzielał sie towarzysko , pełny luz i spokòj ..... co więc zmienia te wszystkie zmiany ?? Trzeba zmienic ludzi
Feliks Piątek, 31 Maja 2019, 5:27
Prosimy o podział także lekarzy na tych którzy leczą uczciwie i tych którzy świadomie stawiają niewłaściwie diagnozy przepisujac leki na choroby których pacjenci nie mają śmiejąc się im potem w twarz że udało im się oszukać
Felek Piątek, 31 Maja 2019, 5:22
Prosimy także o segregacje lekarzy na tych którzy leczą uczciwie i tych którzy świadomie stawiają niewłaściwie diagnozy przepisujac leki na choroby których pacjenci nie mają śmiejąc się im potem w twarz; że udało im się oszukać
Sceptyk Czwartek, 30 Maja 2019, 21:03
Czyli będzie jak qrwa zawsze.Znowu będą tłumy hipochondryków i leseròw z rozdartymi mordami. Gdzieś tam między nimi jakiś konający pechowiec a za te durne pomysły odpowie personel. Opłaty za nieuzasadnione zawracanie dupy ! Po tygodniu kolejki mniejsze o 2/3.
Jolcia Środa, 29 Maja 2019, 18:38
A lekarzy skąd wezmą? Z Nepalu?