Bezsenność? Pacjenci nadal chętnie korzystają z leków

31 Maja 2019, 9:44 leki

Analiza problemu bezsenności oraz sposobów na jej rozwiązanie przynosi nowe dane dotyczące perspektyw rynkowych firm produkujących leki stosowane w jej leczeniu. W ocenie ekspertów rynkowych pomimo dużej popularności środków nasennych pacjenci nadal potrzebują preparatów o lepszym profilu bezpieczeństwa i mniejszej liczbie skutków ubocznych.

Ostatnie doniesienia medialne o coraz częstszych incydentach przedawkowania leków nasennych sprawiły, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zobowiązała producentów leków nasennych do umieszczenia na opakowaniach popularnych preparatów specjalnych etykiet z ostrzeżeniami.

Analitycy firmy GlobalData nie spodziewają się jednak tego, by ostrzeżenia te miały negatywnie wpłynąć na wzrost tego segmentu rynku. Ich zdaniem rynek, którego wartość szacowana jest obecnie na 1,5 mld dolarów, urośnie do 2023 roku o kolejne 200 mln dolarów do poziomu ponad 1,7 mld dolarów.

Prognozowany wzrost rynku wymaga jednak - zdaniem ekspertów GlobalData - wprowadzenia na rynek molekuł o zdecydowanie lepszych profilach bezpieczeństwa i mniejszej liczbie skutków ubocznych. Obecnie w fazie badań klinicznych znajduje się ponad 80 preparatów mających wskazanie w terapii zaburzeń snu. Według Magdalene Crabbe, analityk GlobData - zdecydowana większość z nich to produkty ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Szacuje się, że wskazania do stosowania tej kategorii produktów będą dotyczyć nawet 40 proc. populacji powyżej 15 roku życia.

 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz