Ł.Szumowski zapowiada wspólne monitorowanie podwyżek dla najmniej zarabiających grup

30 Maja 2019, 16:05 szumowski łukasz

Wspólne monitorowanie ze stroną społeczną, związkami zawodowymi tego, czy dyrektorzy szpitali przeznaczają dodatkowe środki wynikające ze wzrostu ryczałtu i wyceny niektórych świadczeń, na podwyżki dla tych grup pracowników, które najmniej zarabiają - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia spotkał się w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających fizjoterapeutów i pracowników laboratoriów diagnostycznych. Przypomnijmy, że Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych wspólnie z Krajowym Związkiem Zawodowym Pracowników Fizjoterapii poinformowały kilka dni temu o rozpoczęciu protestu głodowego w warszawskim szpitalu dziecięcym przy ul. Żwirki i Wigury. Wcześniej fizjoterapeuci prowadzili m.in. strajk włoski domagając się zagwarantowania podwyżki, takiej jaką otrzymały systemowo pielęgniarki, czyli 1,6 tys. zł.

Ł.Szumowski po spotkaniu w Centrum "Dialog" mówił dziennikarzom, że poinformował  o efektach rozmów z dyrektorami oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, o toczących się negocjacjach w zakładach z grupami zawodowymi techników radiologii, fizjoterapeutów oraz diagnostów laboratoryjnych.

- Przedstawiliśmy dziś także projekt, który zresztą jest publiczny, zmiany planu finansowego NFZ, w którym jest ewidentnie napisane, że wzrost wyceny rehabilitacji oraz uzdrowisk, i to w zakresie do 10 proc., w związku z tym również psychiatria jest tam ujęta. (…) to w przeliczeniu rocznym jest mniej więcej ok. 250 mln zł, które trafią na świadczenia z zakresu rehabilitacji, czyli fizjoterapię - mówił minister.

- Wspieramy (…) postulaty o poprawie warunków pracy i płacy grup zawodowych najmniej zarabiających - zapewnił.

- Zobowiązaliśmy się też, że będziemy wspólnie ze stroną społeczną monitorować to i jeżeli będziemy mieć sygnał ze strony związkowej, że gdzieś są te założenia nierealizowane, to będziemy to monitorować i kontrolować wspólnie ze związkami, po to, żeby te pieniądze trafiały do ludzi, (…) w postaci wzrostu ryczałtów, czy od lipca wzrostu wyceny niektórych świadczeń w tym rehabilitacji i fizjoterapii - zaznaczył Ł. Szumowski.

Jak mówił, jest cała grupa szpitali, która już w ostatnich miesiącach zrealizowała takie podwyżki, jest taka grupa - gdzie rozmowy trwają, a także jest grupa, "która faktycznie ani nie zrealizowała tego, ani nie przystąpiła do rozmów". Jednak jak dodał, to jest grupa mniejszościowa.

Minister zwrócił uwagę, że w uzasadnieniu zarządzenia prezesa NFZ jest wyraźnie powiedziane, że "to też powinno pójść na wynagrodzenia czy regulacje płacowe tych grup nieuregulowanych odrębnie".

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

aaaa Środa, 05 Czerwca 2019, 15:25
Minister zwrócił uwagę, że w uzasadnieniu zarządzenia prezesa NFZ jest wyraźnie powiedziane, że "to też powinno pójść na wynagrodzenia czy regulacje płacowe tych grup nieuregulowanych odrębnie".
Serio?????
A od kiedy to źródłem prawa jest uzasadnienie do zarządzenia Prezesa NFZ? Wynagrodzenia dla pielęgniarek są ujęte w Rozporządzeniu, dla ratowników medycznych również. Co stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to samo dla pozostałych grup zawodowych i przeznaczyć odrębne transze na wynagrodzenia dla nich?
Technik z dużym staźem zawodowym Poniedziałek, 03 Czerwca 2019, 19:13
W szpitalu Kamieńskiego we Wrocławiu pomimo rozmów z dyrekcją technicy dalej dostają tylko obietnice nie pieniądze
xxxx Piątek, 31 Maja 2019, 7:10
Mówi się o szpitalach , a co z laboratoriami i rehabilitacja w przychodniach?