Światowy Dzień bez Tytoniu. Wezwanie do wspólnych działań

31 Maja 2019, 10:55 paczka papierosów nikotyna tytoń

Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN), w 2016 roku w Polsce zarejestrowano 164 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych, natomiast ponad 100 tys. osób zmarło z tej przyczyny. Polska wpisuje się w ogólnoeuropejski trend, który charakteryzuje rosnąca zachorowalność na nowotwory. Z kolei umieralność, w większości przypadków, jest coraz niższa, lub malejąca, co skłania do poświęcenia większej uwagi prewencji pierwotnej nowotworów oraz ograniczaniu ekspozycji na silnie rakotwórcze czynniki, takie jak dym tytoniowy - podkreśla w Światowym Dniu bez Tytoniu Paweł Koczkodaj, doktorant WUM oraz specjalista w Pracowni Prewencji Pierwotnej w Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie.

Jak co roku, obchody Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem zwieńczone są Światowym Dniem bez Tytoniu, którego tegoroczne hasło brzmi: „Tytoń i zdrowie płuc”.

W Polsce palenie tytoniu nadal pozostaje jednym z największych wyzwań zdrowia publicznego. Zgodnie z danymi The Tobacco Atlas, w Polsce 31 proc. mężczyzn codziennie pali papierosy (licząc od 15. roku życia wzwyż), w tej samej grupie wiekowej kobiet mówimy o 18 proc. palących. W 2016 roku, palenie tytoniu przyczyniło się do wystąpienia aż 25 proc. wszystkich zgonów w populacji mężczyzn oraz ponad 11 proc. w populacji Polek. Trendy epidemiologiczne dotyczące raka płuca wskazują, że w Polsce liczba mężczyzn palących papierosy zmniejsza się, natomiast w przypadku kobiet, utrzymuje się na mniej więcej podobnym poziomie.

Prof. Joanna Didkowska, Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie oraz Krajowego Rejestru Nowotworów podkreśla, że palenie tytoniu jest najsilniejszym czynnikiem ryzyka dla zachorowania na raka płuc. Obserwowane trendy epidemiologiczne dla tej choroby są w bardzo dużym stopniu odzwierciedleniem liczby osób palących papierosy. Prof. Didkowska zaznacza, że w ciągu ostatnich dekad uwidacznia się spadek umieralności na raka płuca w populacji mężczyzn.

- Niestety, wśród Polek obserwujemy wzrost umieralności. Obecnie w naszym kraju więcej pań umiera na raka płuca, niż na raka piersi - który jest najczęstszym nowotworem, co jest dla nas szczególnie alarmujące w kontekście obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia bez Tytoniu - dodaje Prof. Didkowska.

Bardzo istotną kwestią w ograniczaniu skutków zdrowotnych palenia papierosów jest edukacja. W Polsce od lat prowadzone są liczne działania w tym zakresie.

Irena Przepiórka, Kierownik Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie, zaznacza, że Polska była pierwszym krajem w regionie Europy Wschodniej, który wprowadził ogólnokrajową telefoniczną poradnię dla osób palących - był to 1996 rok. Pod numerami telefonu 801-108-108 oraz 22 211 80 15 można uzyskać profesjonalną pomoc. Kierownik poradni podkreśla, że potrzeba prowadzenia takiej poradni udawadniania jest przez zwiększającą się rok rocznie liczbę osób dzwoniących do Poradni.

- Obecnie, dzwoni do nas około 8-9 tys. osób na rok. Nie są to tylko ludzie, którzy sami mają problem z paleniem, ale także ich rodziny, czy przyjaciele, zaniepokojeni liczbą wypalanych papierosów czy stanem zdrowia najbliższych. Ważnym momentem w działalności Poradni był czas wprowadzenia na opakowaniach wyrobów tytoniowych ostrzeżeń obrazkowych oraz numeru telefonu, pod którym każdy palący może uzyskać profesjonalną pomoc i wsparcie. Obserwowaliśmy wtedy znaczny wzrost zainteresowania konsultacjami, przekładający się na rosnącą liczbę udzielanych porad. Tą tendencję widzimy w naszych statystykach do dzisiaj. Skłoniło nas to także do utworzenia grupy wsparcia dla osób, które chciałyby rzucić palenie (więcej informacji pod nr telefonu powyżej). Wiemy też, że aby mieć realny wpływ na liczbę osób palących w Polsce, potrzebne jest wsparcie lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i innych profesjonalistów związanych z opieką zdrowotną. W ramach Narodowego Programu Zdrowia prowadzimy bezpłatne szkolenia dla personelu medycznego z zakresu leczenia uzależnienia od tytoniu oraz przeprowadzania minimalnych interwencji antytytoniowych - ZUT - mówił I. Przepiórka i zachęca do zapisów. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://szkoleniazut.coi.pl/.

Z kolei Magdalena Cedzyńska, Kierownik Poradni Pomocy Palącym COI zaznacza także, że oprócz samej edukacji, istotną kwestią są również interwencje zdrowotne na rzecz ograniczania liczby osób palących papierosy. - Niestety, palenie tytoniu nie wiąże się wyłącznie z jedną chorobą - rakiem płuca - ale kilkunastoma, jeśli mówimy tylko o nowotworach. Obecnie w Centrum Onkologii prowadzimy program - „Nie trać głowy - profilaktyka nowotworów głowy i szyi”, który w bardzo dużym stopniu adresuje problemy związane z paleniem. Mogę również zdradzić, że w ramach innego programu, tworzymy obecnie specjalistyczną aplikację mobilną, która będzie wspomagała osoby palące w procesie rozstawania się z nałogiem. W bieżącym roku planujemy jej premierę i uruchomienie. - dodaje.

Przy okazji obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu, oraz zakończenia Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem, Prof. Joanna Didkowska przypomina także o Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. - To naprawdę świetne narzędzie, które może mieć realny wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na raka, w tym raka płuca. Szczególnie w dniu takim jak dzisiaj, zachęcam wszystkich Państwa do włączenia się w promocję zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Wierzę, że wspólnie możemy uczynić jego treść powszechnie znaną, ale przede wszystkim stosowaną w życiu codziennym przez wielu Polaków.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz