Fizjoterapeuci i diagności zawieszają protest. Od 1 lipca 500 zł?

31 Maja 2019, 12:16 protest medyków

W 11 dobę głodówki, pracownicy diagnostyki laboratoryjnej i fizjoterapii ogłosili zawieszenie protestu głodowego. -To kredyt zaufania dla ministra zdrowia - mówił Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Do zawieszenia protestu miał skłonić protestujących otrzymany dziś list intencyjny ministra Łukasza Szumowskiego. Jego treść nie jest jeszcze nam znana. 

- Będziemy szli jedną drogą (z ministrem zdrowia - przyp. red.), do jednego celu. Naszym celem jest szybszy dostęp do diagnostów i fizjoterapeutów dla polskiego pacjenta - mówił Tomasz Dybek podczas briefiengu prasowego w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, gdzie w ciągu ostatnich dni prowadzona była głodowa akcja protestacyjna pracowników fizjoterapii i diagnostyki z całej Polski. Jak przekonywał, związkowcy będą wspierać pracowników i ministerstwo w rozmowach między szpitalami, a organami sprawującymi nadzór nad szpitalem. 

Do 1 września zawieszeniu ulega jedynie głodowa forma protestu. Wciąż w całej Polsce w 5 szpitalach trwa zbiorowy spór pracowników - mówił Tomasz Dybek.

 -Nie odchodzimy od postulatów. Będą rozmowy i dajemy kredyt zaufania ministerstwu. Jesteśmy przekonani, że minister wywiąże się ze swoich zapewnień - dodał. Według ustaleń, zawodom pominiętym w podwyżkach płacowych, od 1 lipca ma przysługiwać dodatek w wysokości 500 zł netto. W innym wypadku, od 1 września zapowiadają zaostrzenie akcji protestacyjnych - we wszystkich możliwych formach.

Docelowo fizjoterapeuci i diagności żądają podwyżek 1600 zł brutto (ok 1200 netto). 

- Nie jesteśmy usatysfakcjonowani. Z dozą zaufania szanujemy wolę ministerstwa. Jeśli kredyt zaufania nie zostanie zrealizowany, wtedy deklarujemy zaostrzone protestu - mówiła Lucyna Dziaduch, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

JK

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Wyborca Poniedziałek, 03 Czerwca 2019, 21:59
Obiecanki przedwyborcze...
Teresa Sobota, 01 Czerwca 2019, 4:33
Głodującym...
St.tech. elektroradiolog

Przepychanki o uznanie równości nad wyższością
i tryumf spadających paragrafów...
To nie Wasza wina, że nie ma zrozumienia..
To nie cierpi Wasze ego,
To burza chaosu i oczekiwań,
Grzmot, który budzi nadzieję...

Dziękuję za Wasze poświęcenie
Pan D Piątek, 31 Maja 2019, 14:17
Widzę, że to tylko zajawka tematu. Kiedy będą konkrety z strony MZ i Związkowców, co zostało ustalone na rozmowach? Jak ma wyglądać podniesienie płac? Jak będą wyceniane zabiegi? Jaka jest możliwość awansu w ww. zawodach? Jak ma wyglądać dostęp do fizjoterapii i diagnostyki dla pacjentów? Istota tkwi w szczegółach inaczej to wszystko gruszki na wierzbie...
Szkoda Piątek, 31 Maja 2019, 13:26
Minister oszukał rezydentów, dlaczego ma nie oszukać fizjoterapeutów, diagnostów etc.
Co za naiwny naród
Baltazar Gąbka Niedziela, 02 Czerwca 2019, 21:10
A to dla tego że w przeciwieństwie do lekarzy, czy nauczycieli, fizjoterapeuci i pielęgniarki ciesza się olbrzymi zaufaniem i sympatią społeczeństwa, władza już raz próbowała walczyć z pielęgniarkami z wiadomym skutkiem.