W Białymstoku uruchomiono Lung Cancer Unit

31 Maja 2019, 16:21

Doświadczony zespół specjalistów, właściwe zaplecze diagnostyczno-terapeutyczne - to recepta białostockich lekarzy na właściwą opiekę nad pacjentami z rakiem płuca. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytecki Szpital Kliniczny powołały pierwsze w Polsce Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca czyli tzw. Lung Cancer Unit.

Białostocka placówka podkreśla, że stworzony przez jej ekspertów model diagnostyki, terapii i opieki nad pacjentami z rakiem płuca to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Istotnym elementem ma być również współpraca lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego ze specjalistami radioterapii z Białostockiego Centrum Onkologii.

- Pierwotny model klinicznej „ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej” chorych na raka płuca został opracowany przez specjalistów-badaczy zatrudnionych w projekcie naukowym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku MOBIT, będących jednocześnie pracownikami USK. Po zakończeniu trzyletniego projektu nikt z osób zaangażowanych w jego tworzenie i przebieg nie miał wątpliwości, że korzyści z zastosowania takiego podejścia do diagnostyki i leczenia chorych są tak duże, że powrót do „starego” modelu jest niemożliwy, a naturalnym jest przekształcenie zespołu i infrastruktury diagnostyczno-leczniczej w Lung Cancer Unit. Czyli Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca- podkreśla białostocka uczelnia.

Zgodnie z zapowiedziami w białostockiej placówce pacjent z podejrzeniem raka płuca będzie traktowany kompleksowo, a w nadzór na planowanie i ocenę efektów leczenia będzie zaangażowane szerokie grono lekarzy specjalistów współpracujących w ramach Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca. Wszystkie kluczowe decyzje dotyczące dalszej drogi pacjenta będą podejmowane w oparciu o wielospecjalistyczne konsylium.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Dorota Brol Środa, 05 Czerwca 2019, 10:34
Strzał w 10 ! . Jest to dopiero początek drogi i należy zastanowić się nad tym aby powstało więcej takich ośrodków w całej Polsce aby był większy i szybszy dostęp do leczenia tej choroby , która dotyka tylu Polaków !!!!!