Instytut Kardiologii w Warszawie-Aninie świętuje 40-lecie utworzenia

31 Maja 2019, 16:23 lekarz kardiolog serce zawał

Instytut Kardiologii w Warszawie-Aninie świętuje 40-lecie utworzenia. Na zorganizowanej z tej okazji w piątek w Warszawie konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że najważniejszą cechą Instytutu jest ogromna wartość jaką stanowią tam ludzie, którzy zarażają pasją swoich młodszych kolegów.

Instytut Kardiologii przez 40 lat swojego istnienia stał się placówką naukową i szpitalem na najwyższym światowym poziomie, którego działalność wpływa na całą polską kardiologię i kardiochirurgię. Instytut jest szpitalem wysokospecjalistycznym o najwyższym stopniu referencyjności, a od 2017 roku należy do elitarnego grona instytucji naukowych wyróżnionych najwyższą kategorią A+. Pracownicy naukowi współpracują z najlepszymi ośrodkami na świecie, publikują wyniki badań w prestiżowych czasopismach i mają udział w opracowywaniu wytycznych najważniejszych światowych towarzystw naukowych.

- Patrząc na te 40 lat, które minęły jak jeden dzień, to najważniejszą cechą Instytutu jest ogromną wartość, jaką stanowią tam ludzie i zarażają pasją swoich młodszych kolegów – mówił minister zdrowia. -  To jest wartość nie do przecenienia - dodał.

- Historia instytutu to nie tylko historia pierwszych zabiegów, fantastycznych publikacji ale fascynacji, którą zaraża się swoich młodszych kolegów. To klucz do sukcesu, jaki odniósł Instytut – wskazywał Ł.Szumowski. Jak mówił, dzięki temu pacjenci wychodząc z Instytutu mogą świadczyć o tym, że ta pasja przekłada się na ratowanie ich życia i zdrowia.

Zwracał uwagę, że to właśnie w Instytucie wprowadzane były najlepsze z możliwych terapii m.in. w chirurgii zabiegowej, nowoczesnej kardiochirurgii ale też kardiologii zachowawczej.

Dyrektor Instytutu prof. Tomasz Hryniewiecki zwracał uwagę, że Instytut Kardiologii jest nie tylko szpitalem specjalistycznym na najwyższym poziomie, ale także Insytutem Naukowym co jest ze sobą nierozerwalnie związane. – Prowadzimy także działalność dydaktyczną: szkolenia, kształcenie rezydentów, lekarzy, lekarzy specjalistów – kardiologów i kardiochirurgów z całej Polski. Wszystkie zadania Instytutu- zarówno medyczne, naukowe, jak i dydaktyczne są równie ważne – mówił. Jak dodał , Instytut to przede wszystkim ludzie i to oni stanowią wartość szpitala.

Prof. T. Hryniewiecki podkreślał pionierską rolę Instytutu we wprowadzaniu w Polsce wszystkich nowych metod diagnostyki i terapii kardiologicznej oraz kardiochirurgicznej oraz fakt, że wszystkie główne nowe metody zabiegowego leczenia nieoperacyjnego w kardiologii były wdrożone w Polsce przez specjalistów z Instytutu Kardiologii.

Z kolei działalność kliniczna Instytutu koncentruje się głównie na interwencyjnym leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej, diagnostyce i leczeniu niewydolności serca, wadach nabytych i wrodzonych serca, diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, leczeniu zaburzeń rytmu serca, leczeniu kardiochirurgicznym i transplantacji serca, diagnostyce obrazowej oraz rehabilitacji kardiologicznej.

Według prof. Hryniewieckiego utrzymanie najwyższego poziomu specjalistycznego Instytutu jest możliwe dzięki kontaktom i współpracy naukowo-badawczej z najlepszymi ośrodkami naukowymi na świecie.

W opinii dyrektora Instytutu unikatowe są takie działania jak transplantologia serca oraz transplantologia wielonarządowa. – Jesteśmy jednym z dwóch obok Śląskiego Centrum chorób Serca w Zabrzu, największych ośrodków przeszczepiających serce. W obu tych Instytutach wykonywanych jest 90 proc. wszystkich przeszczepień serca w Polsce. W IKARD wykonujemy rocznie ok. 50 przeszczepień serca – wyjaśnił.

Instytut jako jedyny wykonuje zabiegi jednoczesnego przeszczepienia serca i nerki oraz serca i wątroby u jednego pacjenta.

Jak zapowiedział Instytut stale się rozwija i inwestycje rozpoczęte w 2015 r. spowodują rozbudowę szpitala o 30 proc. W połowie 2020 r. zostanie oddany nowy budynek z nowym blokiem zabiegowym zaburzeń rytmu serca, oddzielnym oddziałem wspomagania krążenia, odziałem dla pacjentów po przeszczepieniu serca i nowe sale hybrydowe.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz