Dyrektorzy szpitali o podwyżkach dla fizjoterapeutów i diagnostów: Nie ma pieniędzy

04 Czerwca 2019, 10:20 pieniądze

W zeszłym tygodniu, po 11-tu dniach strajku głodowego diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci ogłosili zawieszenie głodówki do września. Jak tłumaczą -jest to kredyt zaufania dla ministra, który obiecał im wynegocjowanie u dyrektorów szpitali podwyżek wynagrodzeń w wysokości minimum 500 zł netto. O to czy szpitale są w stanie pokryć koszty związane z obiecaną podwyżką wynagrodzeń zapytaliśmy Waldemara Malinowskiego, prezesa zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Zobacz: Fizjoterapeuci i diagności zawieszają protest. Od 1 lipca 500 zł?

- Dyrektorzy szpitali popierają słuszne postulaty wzrostu wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych zatrudnionych w szpitalach. Po raz kolejny chcielibyśmy jednak podkreślić, że środki przeznaczone na wzrost ryczałtu absolutnie nie wystarczą na pokrycie zapowiadanych przez ministra podwyżek - mówi Waldemar Malinowski.

Stwierdza, że kwota 680 milionów złotych, o którą w kwietniu 2019 roku zostały zwiększone ryczałty, przeznaczona została na zmianę wycen tylko w dwóch zakresach leczenia szpitalnego, tj. chorób wewnętrznych i chirurgii. Podkreśla, że kwota ta została przyznana w celu poprawy sytuacji finansowej szpitali i realizacji ich nadrzędnego zadania, jakim jest leczenie pacjentów, a nie w celu pokrycia kosztów podwyżek wynagrodzeń.

- Dyrektorzy szpitali są w stanie pokryć jedynie podwyżki wynikające z przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Jest to jedyny dokument narzucający regulacje płacowe, do którego musimy się dostosować. Należy tu zaznaczyć, że koszty zapowiadanego od 1 lipca wzrostu kwoty bazowej minimalnego wynagrodzenia do poziomu 4,2 tys. zł będą znacznym obciążeniem dla budżetów szpitali - podkreśla dla Polityki Zdrowotnej prezes OZPSP. 

- Po raz kolejny podkreślamy, że szpitale są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a odsyłanie pracowników po podwyżki do dyrektorów jest wyłącznie zabiegiem socjotechnicznym, który oceniamy jako nieuczciwy - mówi.

 Zobacz również

Dyrektorzy szpitali: minister wprowadza opinię publiczną w błąd

Od 1 lipca zmiany w walidacji świadczeń pielęgnacyjnych dla fizjoterapeutów i lekarzy

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

20 komentarzy

Masdam Piątek, 07 Czerwca 2019, 17:26
Sa 500 plusy -to reszta ma minusy -rzad wam mowi-zdychajcie w bolach
Karol Środa, 05 Czerwca 2019, 18:41
Niestety, ale ministerstwo traktuje diagnostów czy techników jako gorszy personel medyczny. Pracownicy laboratorium choć tania siła robocza zawsze w oczach Dyrektorów byli tylko kosztem, stąd rozwój outsourcingu w szpitalach w całej Polsce. Widać nierówność traktowania środowiska na tle innych zawodów medycznych chociażby w zakresie wynagrodzeń, finansowania specjalizacji czy obowiązkowych kursów doskonalących pokrywanych z własnej kieszeni. Termin nowelizacji ustawy o diagnostyce jest ciągle odkładany więc prawdopodobnie są tam przepisy niekorzystne dla diagnostów laboratoryjnych. Niedługo badania będą wykonywane przez ludzi mających niewiele wspólnego z medycyną, po kilku kursach przegotowujących, bo absolwentów chętnych na te studia już brak.
Ministerstwo zdrowia chyba uważa, że diagnostyka ma być tania i tyle
Gggg Środa, 05 Czerwca 2019, 11:54
Brawa dla wszystkich komentujacych dla lekarza zawsze praca i pieniadze sa reszta sie nie liczy mimi ze wiedze teoretuczna i praktyczna maja niersz duuuuuuzooooo wieksza niz dany lekarz,ktory wypisuje bzdury i buja pacjenta oraz tarowa lekami mimo ze ich nie potrzebuje.
Karo Czwartek, 06 Czerwca 2019, 18:44
Treść komentarza nie jest zrozumiała. Pani pewnie z personelu średniego, widać jak "przewyższa" pani wiedzą lekarza :) każdy mądry, pielęgniarka wie więcej, diagnosta (o, zgrozo!) wie więcej... A jak przychodzi co do czego i pacjent ma pytanie to "proszę doktora zapytać" :)
Jowiz Środa, 05 Czerwca 2019, 5:57
Lekarz dostaje za świąteczny dyżur 2.5 tysiąca A to nasza pensja za cały miesiąc. Tylko tyle!
Fizjo Wtorek, 04 Czerwca 2019, 23:40
Nfz placi calkiem dobrze, pieniądze jakimś cudem giną w placowce. Dyrektorzy szpitali, doktorzy chyba za bardzo kombinują. Za pracę fizjoterapeuty nfz placi placówce nawet 150 zl za godzine. Pytanie dlaczego fizjoterapeuta ma z tego 13 zl netto. Gdzie ginie reszta pieniędzy?
Joe Black Piątek, 07 Czerwca 2019, 17:23
150 pln za gdzine-gosciu opanuj sie i lecz- NFZ PLACI TYLKO ZA WYKONANE ZABIEGI
Uczestnik systemu Czwartek, 06 Czerwca 2019, 15:27
W taryfie ortopedycznej uwzględniono wysokość wynagrodzenia zasadniczego dla fizjoterapeuty na poziomie 2000 zł. Można sprawdzić w odpowiednim raporcie taryfikacyjnym. Skąd to 150 zł za godzinę? Może to nie o pracę chodzi tylko o całą usługę? Media, budynki, wyposażenie, inne zasoby ludzkie, materiały itd?
terapeuta Wtorek, 04 Czerwca 2019, 23:21
Minister przyznał podwyżki, tylko "zapomniał" dać szpitalom na to pieniądze. Równie dobrze mógłby przyznać dwa tysiące albo dziesięć.
Maniek fizjoterapeuta Wtorek, 04 Czerwca 2019, 19:08
Fizjoterapeuci to cip.... Złożyć wypowiedzenia jednego dnia i dziękuję. Poradzicie sobie na wolnym rynku, tylko solidarności wam brakuje....
Beata Środa, 05 Czerwca 2019, 16:30
No u nas ratownicy nie byli cip.... I teraz są bez pracy bo dyrekcja przyjęła ich wypowiedzenia a na ich miejsce przyjęli nowych
Beata Środa, 05 Czerwca 2019, 16:26
No u nas ratownicy nie byli jak twierdzisz cip.... I teraz są bez pracy ich wypowiedzenia zostały przyjęte a na ich miejsca przyjęli młodych za niższe pieniądze
lab Wtorek, 04 Czerwca 2019, 18:54
Gorszy sort zawodów medycznych, bez poparcia, bez podwyżek. Traktowani jak tania siła robocza pracująca na sukces lekarzy. U nas technik analityki medycznej ma 2400 brutto. Żadnych dyżurów, żadnych dodatków za pracę w dni świąteczne. Kpina.
Fizjo Wtorek, 04 Czerwca 2019, 17:10
Za to szanowne Panie z kadr i płac mogą zarabiać 2 razy więcej w obrębie tej samej jednostki mając tak naprawdę 3 razy mniej pracy
Dorota Czwartek, 06 Czerwca 2019, 15:30
Nie jest to reguła. Raczej wyjątek. Wśród administracji Szpitali jest wiele osób wynagradzanych poniżej fizjoterapeutów. Księgowi i kadrowcy do nich tez należą.
Zol Wtorek, 04 Czerwca 2019, 15:14
A co z Zol-ami?? Mamy pracować dla idei??
Terapeuta Wtorek, 04 Czerwca 2019, 15:13
Jedni na drugich przerxucają problem. Wycofać rehabilitację ze szpitali. I będzie spokój.
fisx Wtorek, 04 Czerwca 2019, 11:08
Dziekujemy p. Szumowskiemu za oszukanie ludzi, fizjoterapeutów, diagnostyków lab., tech. analityki, tech. radiologii oraz wszystkich pozostałych grup zawodów medycznych. P. minister wymanewrował Nas tak jak chciał, szkoda ze dla lekarzy dyrekcja szpitala znajdzie zawsze pieniądze i to nie małe podnoszac stawke na umowie cywilno prawnej.
Fizjoterapeuta Wtorek, 04 Czerwca 2019, 20:49
Nie zapominajmy że bez fizjoterapeuty szpital się obejdzie. A bez lekarza nieee.
Fizjo Środa, 05 Czerwca 2019, 13:51
Bez fizjoterapeuty w szpitalu większość pacjentów leżących nie będzie w stanie sama powrócić do normalnego funkcjonowania bez odpowiedniej terapii.