Prezes "zdrowotnej" agencji odwołany przez MZ

03 Czerwca 2019, 11:10 ALKOHOL

Szef ważnej Agencji zajmującej się zdrowiem został odwołany. Wcześniej stwierdził m.in., że przegrał z lobby i nie jest w stanie realizować przyznanych mu zadań. 

Jak wynika z naszych informacji, w zeszłym tygodniu odwołany został Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

Przypomnijmy, że na początku maja w Gazecie Wyborczej ukazał się poruszający artykuł dotyczący problemów Polaków z alkoholem. Prezes PARPA twierdził, że współpraca z rządem idzie jak po grudzie, a ponadto przegrał z alkoholowym lobby.

– Poprzedni rząd także był ślepy na problemy związane ze spożyciem alkoholu. Tyle że ówcześni ministrowie stawiali sprawę jasno: „Jesteśmy liberalni i prorynkowi, więc nie możemy ludziom zakazywać picia”. Rząd PiS składał różne obietnice w związku z Narodowym Programem Trzeźwości w Kościele, tyle że ich nie zrealizował. – Nawet Putin od kilkunastu lat prowadzi politykę antyalkoholową. Ma w tym cel, bo alkohol skraca długość życia, degraduje społeczeństwo, a w konsekwencji gospodarkę – cytowała prezesa PARPA Gazeta Wyborcza.

Zwracał uwagę m.in. na tzw. małpki, czyli mocne trunki w małych butelkach. Osoba kupująca i pijąca np. dwie dziennie nie przekroczy granicy bezpieczeństwa, za to nieustająco będzie pod wpływem alkoholu. To najniebezpieczniejsze picie.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Agencją kieruje dyrektor powoływany przez ministra właściwego do spraw zdrowia, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Minister właściwy do spraw zdrowia odwołuje dyrektora Agencji.

Brzózkę powołał na stanowisko jeszcze minister Zbigniew Religa.  Jak wtedy informowano, Krzysztof Brzózka jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, byłym burmistrzem gminy (a następnie dzielnicy) Warszawa-Włochy. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

ewa222 Czwartek, 15 Sierpnia 2019, 21:06
I obojętnie kto go wywalił, to dużo za późno. W ogóle parpę powinni rozwiązać. Niczemu to nie służy, a ile kosztuje? Dlaczego leczenie alkoholików jest bezpłatne, nie trzeba być nawet ubezpieczonym? Skoro to choroba i demokratyczna , podobno:) to dlaczego leczenie w szpitalu innych chorób jest płatne i trzeba być ubezpieczonym?
Krzysztof Poniedziałek, 12 Sierpnia 2019, 6:24
Bardzo dobrze. Pan Brzózka to fanatyk antyalkoholowy
Psycholog Sobota, 29 Czerwca 2019, 11:46
CZY KTOS ZAUWAZYŁ, ZE PODZIAŁ POLSKI NA GRUPĘ PRO PIS I RESZTA POKRYWA SIĘ Z FAKTEM: IBSZAR POLSKI GDZIE SIĘ PIJE NA POTEGE I JEST WYSOKA AGRESJA W RODZINACH?
Kris Burzynski Wtorek, 04 Czerwca 2019, 4:42
Osobiscie przekonalem sie, ze Pan Krzysztof Brzozka jest czlowiekiem oddanym pomocy tym, ktorzy tej pomocy potrzebuja. Uwazam, ze decyzja pana ministra jest zgodna z duchem "dobrej zmiany" i to jest tragiczne.
don Poniedziałek, 03 Czerwca 2019, 12:46
Dobra zmiana tnie niepokornych. Na kolana i całować stopy to może się utrzyma na urzędzie.