J. Cieszyński ws. surowszych kar dla lekarzy: MZ i MS przygotowuje nowe przepisy

03 Czerwca 2019, 13:17 prawo przepisy
Z ministerstwem sprawiedliwości przygotujemy projekt przepisu, który oddzieli przestępców od lekarzy. Wprowadzimy odrębne przepisy, związane z ratowaniem życia i zdrowia i one to uregulują - zapowiedział na antenie TOK FM Janusz Cieszyński.

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnymWynika z nich, że lekarz skazany za błąd na więcej niż rok pozbawienia wolności nie będzie mógł liczyć na warunkowe zawieszenie kary.Trafi za kratki. Zmieniony art. 155 ma brzmieć: "Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". Kary poniżej roku więzienia nie mieszczą się więc w tym zakresie.

Przed skutkami wprowadzenia takiego przepisu przestrzegała m.in. Naczelna Rada Lekarska, argumentując, że lekarze będą się bali podejmować ryzykowne działania i wybiorą chronienie siebie przed ewentualnymi sankcjami zamiast ratowania pacjenta. Zobacz: Lekarze ostro o zmianach w Kodeksie Karnym

ZobaczMS: zmiana prawa nie uderzy w lekarzy, lecz w pospolitych przestępców

Dopytywany przez dziennikarkę TOK FM o szczegóły, dodał: - Wsłuchujemy się w apel Naczelnej Rady Lekarskiej. Skonstruujemy przepis, który zapewni, że ratowanie zdrowia i życia nie będzie sądzone z tego samego przepisu, co osoby, które rzeczywiście atakują drugiego człowieka. Zapewnił też, że odpowiednie zmiany nastąpią przed wejściem nowych przepisów w życie.

 źródło: TOK FM

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz