Prof. W. Maksymowicz nie będzie prorektorem na UWM w Olsztynie?

04 Czerwca 2019, 10:59

Wniosek o odwołanie prof. Wojciecha Maksymowicza z funkcji prorektora ds. Collegium Medicum na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie złożył rektor uczelni. W ostatnim czasie mówiło się o tym, że Maksymowicz był gotów wrócić na ulicę Miodową. 

Profesor W. Maksymowicz, neurochirurg i profesor nauk medycznych, był założycielem olsztyńskiego Collegium Medicum, które funkcjonuje na uniwersytecie olsztyńskim od ponad 10 lat. Był także inicjatorem powstania w Olsztynie kliniki "Budzik".

Rektor uczelni złożył wniosek o odwołanie  prof. W. Maksymowicza z funkcji prorektora i wniosek ten - jak informuje "Gazeta Wyborcza" trafił teraz do komisji wyborczej, która nada mu dalszy bieg.

Jak dowiedziała się z nieoficjalnych źródeł redakcja Polityki Zdrowotnej przyczyną jest spór dotyczący granic autonomii Collegium Medicum wynikający ze zmian wprowadzonych ustawą o uczelniach wyższych, tzw. ustawą 2.0. Według pracowników uczelni, ta ustawa zmieniła relacje na uczelni i spowodowała "pewien ferment".

Z relacji pracowników wynika, że prof. Maksymowicz uważa, iż medycyna to specyficzna, bardzo ważna dziedzina, która powinna mieć większą autonomię i tej autonomii broni prorektor. Początkiem konfliktu miało być obniżenie rangi Wydziału Nauk o Zdrowiu (współtworzącego wspólnie z kierunkiem lekarskim Collegium Medicum) i przekształcenie go w Szkołę Zdrowia Publicznego zapisami w nowym statucie uczelni.

Pracownicy podkreślają, że to właśnie Collegium Medicum na tej uczelni jest szansą jej dalszego rozwoju, a korzystanie ze zmian w prawie, aby osłabić ten kierunek, to polityka krótkowzroczna.

Zwracają uwagę, że prof. W. Maksymowicz zbudował wydział, który ma bardzo dobre wyniki i jakość nauczania, o czym świadczy bardzo wysoka zdawalność Lekarskiego Egzaminu Końcowego przez absolwentów tego wydziału.

Jak wskazują, wydział ten stanowi także korzyść dla całego regionu, gdzie są duże potrzeby zdrowotne. Członkowie kadry naukowej wydziału pracują bowiem często w tamtejszych szpitalach.

Prof. W.Maksymowicz był ministrem zdrowia i opieki społecznej (1997–1999). Obowiązki dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego objął w październiku 2007 r. Jest kierownikiem Katedry Neurologii i Neurochirurgii. W marcu 2016 r. wybrany został na prorektora UWM ds. uczelni medycznej. Od września 2017 r. jest Prorektorem ds. Collegium Medicum.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

redon Środa, 05 Czerwca 2019, 10:01
Może już wystarczy tworzenia prowincjonalnych uniwersytetów medycznych... niedługo nawet zielona góra będzie kształcić "lekarzy"
m Czwartek, 06 Czerwca 2019, 10:01
już kształci
Kowal Środa, 05 Czerwca 2019, 22:59
Zielona Gora juz ksztalci lekarzy