Reportaż PZ: Leczenie raka prostaty przed chemioterapią. Apel pacjentów o dostęp do leczenia

04 Czerwca 2019, 15:59 rak prostata pacjent

Pan Grzegorz jest kapitanem, a od kilku lat także pacjentem onkologicznym zmagającym się z rakiem prostaty. Po jakimś czasie stosowania hormonoterapii przestała ona działać, a poziom PSA zaczął się podnosić. W celu dalszego skutecznego leczenia, musiał zdecydować się na przyjmowanie innego, nierefundowanego leku. Walka o wpisanie skutecznej terapii na listę refundacyjną toczy się od lat. Czy pacjenci doczekają się zmian?

Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności wśród pacjentów z tą chorobą sięga nawet 50 proc. Polska jest jednym z niewielu państw, w których wbrew ogólnemu trendowi- zachorowalność i umieralność na nowotwór gruczołu krokowego wzrasta.

Eksperci oraz organizacje pacjenckie wraz ze swoimi podopiecznymi, od lat apelują o zwiększenie dostępności do skutecznych terapii lekowych oraz obniżenie kryterium kwalifikacji do programów lekowych dla pacjentów.

 Zobacz reportaż PZ:

 - Ciągle brakuje nam jednego z podstawowych leków stosowanych przed chemioterapią we wstępnym etapie leczenia. Lek ten ma wielokierunkowy mechanizm działania. Jest on refundowany w późniejszym etapie leczenia, ale nie ma żadnego uzasadnienia naukowego, aby nie stosować go wcześniej – mówi dr Leszek Borkowski, farmakolog. 

- Mamy dowody, że pewne leki stosowane przy raku prostaty działają przed chemioterapią i chcemy, aby były one dostępne w ramach programów lekowych dla naszych mężczyzn– mówi dr Iwona Skoneczna, onkolog.

-Pracujemy, aby dostarczyć drugą terapię. Warunkiem jest, aby firma zgodziła się na nie gorsze warunki dla ministerstwa, niż aktualnie przyjęte dla leku pierwszego. Wyniki kliniczne są identyczne, wobec czego nie ma podstaw by jedna terapia była droższa od drugiej – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. - Na najbliższej liście leków refundowanych ta terapia może zostać zamieszczona. Wszystko zależy od producenta – dodaje.

Wideo: Małgorzata Wiśniewska

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

tom Sobota, 21 Września 2019, 16:43
o jaki lek chodzi? to jakas tajemnica?
radoslaw Środa, 10 Lipca 2019, 19:21
Duże znaczenie ma gdzie podejmowane jest leczenie. Mój tata jest po leczeniu w szpitalu Mazovia w Warszawie na Ursynowie, jest po operacji z użyciem robota Da Vinci, udało się wyciąć całość guza dzięki temu. I rokowania są teraz bardzo dobre.
Dorota Brol Środa, 05 Czerwca 2019, 10:23
Apel do Producenta , aby pozwolił żyć w/w i koszty przeznaczone na ten cel - ratowanie życia ! ( największy skarb człowieka ) zwrócą się w dwójnasób.