Po powtórną receptę - najchętniej do apteki

06 Czerwca 2019, 9:08 Apteka

Brytyjski system ochrony zdrowia oraz korzystający z niego pacjenci wiedz już, że apteki to placówki, w których można liczyć na fachową pomoc. Nie dziwią zatem statystyki wskazujące, że w ciągu roku liczba pacjentów skierowanych do aptek przez NHS po powtórną receptę urosła ponad dwukrotnie.

Najnowsze statystyki NHS wyraźnie wskazują, że pacjenci w potrzebie nie wahają się korzystać z usług farmaceutów. Od grudnia 2016 roku, kiedy to brytyjski płatnik uruchomił możliwość kierowania do aptek pacjentów dzwoniących na numer alarmowy 111, liczba skierowań chorych w celu skorzystania z usługi NUMAS (NHS Urgent Medicine Supply Advanced Service) wyniosła 245 096. W okresie od grudnia 2016 do stycznia 2018 liczba ta wyniosła 66 191 skierowań, natomiast od lutego 2018 do lutego 2019 roku pacjenci byli odsyłani do aptek aż 178 905 razy.

>>>> POWTÓRNA RECEPTA- TAK, ALE W RAZIE PILNEJ POTRZEBY NAJCHĘTNIEJ Z APTEKI

Za wzrost liczby zrealizowanych skierowań odpowiadał zarówno wzrost świadomości wśród pacjentów, jak również rosnąca liczba aptek uczestniczących w programie. Tylko w ostatnim roku (2018) według danych NHS do realizacji pilotażowego programu NUMAS zgłosiło się 163 placówki apteczne.

Częściej do apteki niż lekarza POZ

Dane przedstawione przez brytyjskiego płatnika wskazują również na fakt, że w przypadku nagłego zapotrzebowania na leki Rx, w zdecydowanej większości przypadków pacjenci nie muszą wybierać się do lekarza (i ewentualnie stać w kolejce). W lutym tego roku odsetek pacjentów dzwoniących na infolinię NHS i skierowanych do aptek (szara linia na wykresie) wyniósł 56 proc., podczas gdy pacjenci skierowani do lekarza rodzinnego (pomarańczowa linia na wykresie) stanowili zaledwie 27 proc.

Jakie leki najczęściej wydawano?

W ramach doraźnego dostępu do leków Rx najczęściej wydawanymi preparatami były Ventolin, Salbutamol, Sertraline oraz Citalopram.

W marcu tego roku NHS zapowiedział, że pilotaż programu zostanie przedłużony o kolejne sześć miesięcy do końca września tego roku.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz